vikinngs

Üzerine Güneş Batmayan İmparatorluğu Deviren Adamlar: VİKİNGLER

Vikingler denildiğinde aklımıza ilk ne geliyor? Ragnar? Floki? Barbar deniz korsanları? Belki de ”The Vikings” peki gerçekten kim bu vikingler?

Vikingler tarihte ilk olarak 8.yy sonlarında faailet göstermiştir. Danimarkalı olan vikinglerin hayatlarının çok büyük bir bölümü denizlerde geçmiştir. 8.yy-11.yy arasında italyanın kıyılarına kadar tüm avrupada etkin olmuşlardır. Korsan ve tüccar kavim olarak bilinirler. Tüm avrupa bi yana İngiltere ile çok uzun süre savaşmışlardır. ”Büyük Viking Ordusu”nu 865 yılında Danimarka  ve güney İsveç’ten yola çıkan İngiltere’yi istila etmek isteyen vikinglerden kurarlar. Viking saldırıları genelde vur-kaç şeklinde olur, yani saldırır yağmalar geri çekilirler ama ”Büyük Viking Ordusu”nun amacı yeni topraklar fethetmektir böylece İngiltere ile ilk büyük savaşları patlak verir. Bir efsaneye göre bu orduyu Ragnar Lodbrok’un oğulları komuta etmiştir. Savaş tam 14 yıl sürer yedi krallığın altısını fethetmiş olan vikingler 875 yılında Büyük Alfred’e Edington Muharebesi’nde yenilirler. Geri çekilmek zorunda kalan vikingler buna rağmen kuzey ve doğudaki toprakların bazılarını elinde tutarlar. Vikingler daha sonraları da İngiltereyi ve Galleri hiç rahat bırakmaz. Yüz yıl kadar sonra Kral Sweyn’in oğlu Knud İngilterinin neredeyse hakimi olmuştur.

resim1
Kral Knud’un toprakları

Yapay Kabile

Vikingler kabileler halinde savaşırlar ama savaş beyi ve takipçileri arasında kan bağına dayanmayan sadakat üzerine kurulu ”yapay kabile”ler de vardır. Burada Jomsvikingler’den bahsetmek istiyorum. Danimarka kralı Harald Bluetooth’un kurduğu jomsvikingler 18-50 yaş aralığında yaklaşık 2 bin kişilik bir gruptur. Jomsbrogların kalesi Wollin yakınlarındaki Oder Nehri ağzına kurulmuştur. Holmgang adı verilen düello tarzında zorlu mücadelelerde kahramanlıklarını kanıtlarlarmış. Jomsvikinglerin savaşlarda üstünlük karşı tarafta bile olsa korku belirtisi göstermemeleri beklenirmiş.

Vikingler cenaze törenlerinde ölülerini tahtadan ve içi toprakla doldurulmuş bir kayığa koyup yakarak gerçekleştirirlerdi. Tabii 10-11.yy’larda hristiyanlaşmaya başladıklarından bu geleneklerini zamanla yitirmişlerdir. Üstteki fotoğrafta boynuzlu kask takan bir viking görüyorsunuz ama sanılanın aksine vikingler boynuzlu kask takmamışlardır hatta savaşlarda çoğu viking başları korumasız savaşmıştır sadece rütbeli veya zengin kişiler kafasına kask geçirmiştir. (ama bu boynuzlu kask olayı baya şekil duruyor ha)

Aslında yakın bir zamana kadar vikingler hakkında bir kaynak tüketmemiştim ama araştırdıkça ilginçleşti bende çok olmasa da bildiğim birkaç şeyi sizinle paylaşmak istedim teşekkürler.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir