Bu Yazı Spoiler İçermektedir Eğer Filmi İzlemediyseniz Yazıyı Okumadan Önce İzlemenizi Öneririm!

Çıplak Vatandaş yönetmenliğini ve senaristliğini Başar Sabuncu’nun yaptığı 1985 yapımı filmdir, ayrıca Başar Sabuncu’nun yönetmenliğini yaptığı ilk filmdir. Film devlet memurluğu yapan İbrahim’in ekonomik sıkıntıları ve baba sıfatı ile verdiği hayat mücadelesini konu ediniyor.

resim2

Film İbrahim karakterinin sokakta çıplak bir şekilde koşması ile başlıyor. Bu olaydan sonra olayın medya’ya yansımasını görüyoruz. İbrahim ÇIPLAK VATANDAŞ olarak manşet oluyor. filmin ilerleyişinin temelleride bu sahnede atılıyor. Gazateci Sevda’nın İbrahim’in yakınları ile yaptığı röportajlardan İbrahim karakterinin nasıl bu nokta’ya geldiğini ve hayatının nasıl değiştiğini, nasıl mücadele ettiğini görüyoruz.

Öncelikle İbrahim karakteri herkesin sevdiği bir adam. Herkesin mutlu olmasına çalışırken kendi mutluluğunu unutmuş bir karakter. Çocuklarının mutlu olması için çabalayan ve hiç bencil olmayan bir karakter. Ama çok üyeli bir aile’nin başında herkesin isteklerini gerçekleştirmeye çalışmak çok zor. İbrahim düzeni bozmamak için binbir türlü işe giriyor. Taraftarlar için kartonlardan şapka yapıyor, limon satıyor, bulaşık yıkıyor lakin kendisinin de dediği gibi ne yapsa yetmiyor, yettiremiyor.

“Şükretmesini bilmeyen birinin iki yakası bir araya gelmez.’’

-Çıplak Vatandaş

Bundan sonra İbrahim’in kafasının içine giriyoruz. İbrahim her yerde kendini görmeye bunalmaya başlıyor ve bundan sonra sinema tarihininin şahsımca en güzel sahnelerinden birini izliyoruz, malum koşu sahnesini.

Manşetlere isminin çıkmasından İbrahim’in medyatik bir isime dönüşmesini izliyoruz. Ahlakı ve namusu ile ailesini geçindiremeyen adam çıktığı reklamlar ile Mercedes’e binebilecek bir adama dönüşüyor. Bu olaylar topluma yansıyor, işçiler soyunuyor, halk ayaklanıyor. Medya kendi elleri ile yarattığı canavarın karşısına geçiyor, Fitilini ateşlediği isyanın, fitilini kopartmaya çalışıyor. Alınan bir karar ile İbrahim’in evi basılıyor. Hekesin işine gelirken deli olmayan İbrahim’e şimdi deli muamelesi yapılıyor ve harika bir final sekansı ile film son buluyor.

Bana göre Çıplak Vatandaş ileri görüşlü ve Türk toplum yapısını çok iyi özetleyen bir film. Toplumun oluşturduğu fenomenleri, ekonomik zorlukları, etik anlayışının ne kadar değişken olduğunu ve 80’lerin darbe sonrası Türkiye’sini çok net bir şekilde ortaya koyan bir film.

Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır.

-Andy Warhol

Ayrıca Şener Şen’in müthiş oyunculuğu ve Melih Kibar’ın müzikleri de övülmeden geçilebilcek gibi değildir. Buradan onlara da selam olsun!