Mitolojiye ilgilimden dolayı birçok efsane, destan vs. okusam da en sevdiklerim listem hep vardır. Bu hafta size sevdiğin efsanelerden olan Orpheus ve Eurydike efsanesini anlatıyorum. İyi okumalar…

Orpheus, Yunan mitolojisindeki ünlü Trakyalı ozandır. Orpheus kimilerine göre esin perilerinden biri olan Kalliope’nin, kimilerine göre ise Apollon’un oğludur. Orpheus’ un sanat yeteneği de bu sayede meydana gelmiştir. Orpheus’a liri kullanmayı periler öğretir. Orpheus lirini öyle güzel çalar ki doğa bile kendi özgün müziğini durdurarak, onun müziğini dinler, azgın akan sular diner, ormandaki en yabani hayvanlar bile uysallaşırmış. 

Argo seferinde kürekçibaşı olarak görev yapan kahraman, sirenler Çarpışan Kayalarda söyledikleri şarkılarla Argonautları baştan çıkartmaya çalışırken o güzel sesiyle sirenlerin nağmelerini bastırarak gemicileri kurtarmıştır. Orpheus, Argonautların altın postu alıp geri dönüş yoluna geçtiğinde su perisi Eurydike ile evlenmişse de Trakya’da bir ırmak kenarında arıcı Aristaeus’un tecavüzünden kaçan karısı yılan ısırması sonucu öldüğünde tarifsiz bir acıya kapılmış ve Hades’e inerek Eurydike’yi kurtarmak istemiştir.

 Orpheus, lirinin nağmeleri ve olağanüstü şarkılarıyla başta Pluto ve Persephone olmak üzere ölüleri duygulandırıp, Eurydike’ye olan aşkını ispatlayınca, Hades ona yeryüzüne çıkana dek arkasına bakmaması şartıyla karısını yanında götürebileceği söyler. Bununla birlikte Orpheus, tam yukarıya çıkmak üzereyken arkasından karısının gelip gelmediğini merak edip, başını geriye çevirince Eurydike ebediyen ortadan kaybolmuştur. Karısını bir kez daha ebediyen kaybeden Orpheus Trakya’da amaçsız bir şekilde gezinirken Rhodope dağı eteklerinde Dionysos’un takipçisi Trakyalı Maenadlar tarafından öldürülmüştür.

İkinci Orpheus Efsanesi

Orpheus ile ilgili bir başka mitoloji ise ölümü ile ilgilidir. Orpheus ölüler dünyasından dönüşünde öbür dünyadaki deneyimlerine dayanarak bazı öğretiler yaratmış ve bu öğretileri sadece erkeklerle kapalı mekânlarda yaptığı toplantılarda anlatmıştır. Bundan dolayı Trakyalı kadınlar bu duruma sinirlenir ve bir gece toplantı çıkısı Orpheus’u ve müritlerini öldürürler.

Trakyalı kadınlar Orpheus’u öldürdükten sonra cesedi parçalayarak bir nehre atarlar. Ceset parçaları akan nehirle sürüklenerek denize ulaşır. Orpheus’un kesik başı ve liri Lesbos Adasına kadar gelir. Lesboslular şaire cenaze töreni düzenler ve mezarını yaparlar. Orpheus’un ölümünden sonra, Tanrılar onun lirini gökyüzüne çıkarıp bir takımyıldızı yaparak ölümsüzleştirirler.