Stres Nedir?

Stres kaslardaki gerginlik sebebi ile midede rahatsızlıklara; baş ve boyunda da ağrılara sebep olan, huzursuzluk asosyallik, sinir, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Günümüzde ise toplumsal ve bireysel baskıdan dolayı birçok insanda stres halinde bulunma durumunu gözlemliyoruz.

 Kişinin bedensel ve ruhsal sağlığını etkileyen stresi yönetmek, ona karşı gelmek hiç kolay değil. Bunu aştım artık stresli değilim tarzı cümleleri sık sık kursak da içten içe bizi kemirerek sosyal yaşantımızı yıkma gücüne sahip olur.

Strese Nasıl Karşı Gelinir?

 “7 adımda stres yönetimi” , “strese son” tarzı haber başlıklarını sık sık görsek de bunları uygulayarak belirli sonuçlara ulaşmak hiç de kolay değil. İnsan psikolojisi çözmenin zor olduğu bir bulmaca gibidir. İçine girmek ve sorunları çözmek sanıldığı kadar kolay değildir fakat ne kadar zor olursa olsun insan sosyal bir varlıktır.  Konuşmaya düşünmeye ve bunları eyleme dökmek üzerine bir hayat süreriz ve stres bunun bir parçası haline geldiği zaman tüm becerilerimiz yok olmuş gibi boşluğa düşeriz. Bunu durumdan kurtulmak için değişik ve karışık yollar denemektense her gün yaptığımız faaliyetler üzerinden bunu yenmek çok daha kolay.

Temel Stres Yönetimi

 “Ben stresli değilim” , “Ben çok iyiyim” tarzında dışarıya kendimize söylediğimiz yalanları bir kenara bırakıp stresli ve endişe halinde olduğumuzu kabul etmemiz en temel çözüm. Kabul edilmemiş, inkar etme üzerine kurulan bir düzene çözüm sağlamaya çalışmak boşa kürek çekmek olur. Stres ve endişe durumda bulunduğunu kabul ettikten sonra çözümler ardı ardına gelmeye başlayacaktır.

 Biri ile konuşmak, ayna karşısında kendimiz ile konuşmak, yazmak ve daha pek çok sayılabilecek yol duyguları açığa vurmada başvurduğumuz yöntemler. Gündelik hayatımız hangi durumdan daha çok yarar görüyorsak o duruma yönelmemiz gerek. Yazı yazmaktan normal yaşantısında verim alamayan birinin stres kaynakları yazması anlamsız olur. Kulaktan dolma kalıplaşmış yöntemlerle değil kendi yaşantımıza göre ilerlememiz gerekir. Buna uygun ihtiyaç duyduğumuz yöntemi uygulamak stresi yenmenin en temek yöntemlerinden biridir.

 Stres kaynaklarını değiştirmek genellikle zor hatta bazen imkansızdır. Değiştirmemiz gereken şey bizim o kaynağa karşı sergilediğimiz tutumdur. En zoru da budur aslında. Baskı altındayken insanın aklına en son gelecek şey olumlu düşüncelerken stres kaynağa karşı direkt olarak sergilenen tutumu değiştirmek en zorudur. En zoru olmasına rağmen en etkilisidir. Bu tutumu sergileyeme en yardımcı olacak şey kendine inanmaktır. “Yapmam gerekeni yaptım ya yapmaya da devam edeceğim, elimden gelen her şeyi yaptım” sergilenmesi gereken tutum budur.

Bu düşüncelere rağmen hala içimizi kemiren bir durum varsa başka bir uğraşa yönelmediğimiz sürece strese karşı koymak sanıldığından daha zor bir durum haline gelir.