Amie Kaufman ve Jay Kristoff tarafından yazılan kitap serisi birçok ülkede ses getirdi. Bu kadar ses getirmesinin nedeni kitabın diğer kitaplara göre alışagelmiş tasarımdan farklı tasarıma sahip olması mı yoksa gerçekten kitabın konusu ve anlatılanlar mı olduğu bazı kişiler tarafından hala tartışılıyor.

  Illuminae Dosyaları, Gemina Dosyaları ve Obsidio Dosyaları isimli üç kitabı olan seriyi tasarım olarak diğer kitaplardan ayıran en önemli fark kitapların gerçekten dosyalar halinde oluşması. Seri, farklı tasarıma sahip olmasının yanı sıra boyut ve sayfa sayısı olarak ilgi çekmeyi başardı. Illuminae 599, Gemina 659, Obsidio ise 613 sayfadan oluşuyor.

Konu ve Tasarımı

Sayfalarda yer alan gizli kodlar, gerçekten el yazısı ile yazılmış etkisi veren gizli notlar, yapay zeka, geri sayımlar mailler, yer aldıkları bölgenin tasarımı gibi daha birçok güzel alışagelmişin dışındaki sayfaları… Kitap dolu dolu geçen bir aksiyon ve bilim kurgu hikayesini konu alıyor. Uzay çağında geçen kitabın genel hatları ile konusunu şu; Gezegenler arası yolculuk yapılabildiği bir çağda iki büyük şirket olarak adlandıran şirketlerden biri diğerine saldırıyor ve gezegenlerini yok ediyor. İnsanların bir kısmı ölürken diğer kısmı kurtarılıyor (uzaya çıkarılıyor) saldırıyı başlatan şirket ise onların uzayda da takip ederek saldırıya devam ediyor.

   Konusuna bakıldığı zaman bir kitap gibi gelmiyor ve bazı kişilerin aklında sadece tasarımı yüzünden bu kadar abartıldı diye bir düşünce oluşuyor. “Yaşamadan bilemezsin” ya da “Sadece yaşayan anlar” sözlerinin hakkını veren bir kitap. Normal kitap boyutundan büyük olmasına rağmen ve kalın olmasına rağmen neredeyse bir solukta bitirilebilecek uzun süre etkisi altında kalınacak bir seri.

Okuyucuların Görüşleri

Hayal ürünü olan geleceğim bu kadar ustaca betimlenmesi insanı hayrete düşürüyor. Yapay zekanın ağzından okuduğumuz sahneler insanı farklı bir gerçekliğe sürüklüyor. Durmak bilmeksizin bir aksiyona sahip olmasına rağmen hiçbir şekilde yormayan üstüne insanın daha fazla aksiyon istemesine sebep olan bir seri.

  İnsanları meraka düşürmesinin bir diğer sebebi de ortalama kitap fiyatlarından daha fazla olması. Kitap abartıldığı kadar güzel mi sorusundan çok vereceğim paraya değecek bir kitap mı sorusunun oluşmasını sağlıyor.