“Akıcı İngilizce konuşmak istiyorum fakat akademik olarak öğrendiklerimin dışına çıkamıyorum.” veya “Yeni bir dil öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.” diyorsan ihtiyacın olan şey bu yazıda.

Bu yazımda yeni bir dil öğrenirken kullanabileceğin ve çoğunlukla işe yarayan yöntemlerin bir kısmından bahsedeceğim.

1. EN SIK KULLANILAN KELİMELERİ ÖĞRENMEK

Bir dilin en çok kullanılan kelimelerini öğrenmek o dilde günlük konuşmalarda bulunmak için son derece önemli. Bu kelimelere “Top 100\1000 words in _” yazarak ulaşabilirsin. Zorlandığın veya hatırında kalması zor gelen kelimeler için kartlar hazırlayabilir veya bunun için fihrist tutabilirsin ki bu çok faydalı olacaktır.

2. TEMEL SORU CÜMLELERİ VE DİYALOGLARI ÖĞRENMEK

Herhangi bir dil için, günlük diyaloglarda kullanmak içi hangi ifadelere ihtiyaç duyardın? Kendini tanıtabilmek, otelin (vb.) yerlerini sorabilmek ve bu sorulara verilebilecek cevapları bilmek, bunlar gibi günlük hayatta sık karşılaştığımız ifadeleri bilmek de önemli.

3. GRAMER (DİL BİLGİSİ) ÖĞRENMEK

Bir gün içerisinde neler yaptığını anlatmak, gelecek üzerine cümleler kurmak, rutin eylemlerini belirtmek yani kısacası zamanları doğru kullanabilmek için dil bilgisi konularını sıralı bir şekilde çalışmalısın. Bunun için bir konu listen olması sıralı ilerlemende işine yarayacaktır. Her gün biraz vakit ayırman zamanla dil bilgini ileri düzeylere taşıyacak.

4. ŞARKILAR, DİZİLER VE FİLMLER

Dil öğrenirken öğrendiklerinin yanı sıra kendini öğrenmek istediğin dile maruz bırakmalısın. Bunlar o dilin şarkıları, filmleri, dizileri hatta ulusal televizyon kanalları bile olabilir. Alt yazılı filmler izlemenin dile katkısı araştırmalarla da kanıtlanmış.

5. GÜNLÜK YAZMAK

Günlük tutmak hem yeni kelimeler öğrenmene hem de geriye dönüp baktığında ne kadar ilerleme kaydettiğini görmen için ideal bir yöntem.

DİL ÖĞRENİRKEN ŞUNLARA DİKKAT!

*Öncelikle birçok şey gibi dil öğrenmek de belli bir süreç ister. Bir anda konuşmayı bekleme. Zamana yay ve rutin oluştur.

*Hata yapmaktan çekinme. Hiçbir şey mükemmel olmak zorunda değil; yazarken, konuşurken hata yaparım kaygısını bir kenara bırak. Zamanla hatalarının azaldığını farkedeceksin.

*Yukarıda bahsettiğim yöntemler tek başına sonuç verebilecek yöntemler değiller. Örneğin en çok yapılan hatalardan birisi sadece gramer üzerinden dil öğrenmeye çalışmak. Yeterli kelime bilgisine sahip olunmadığında gramer bilmen çok faydalı olmayacaktır. Hepsi bir zincirin halkaları gibi birbirinden ayrı düşünülemez.

Bir sonraki yazımda faydalı olacağını düşündüğüm farklı yöntemler hakkında ve en fazla öğrenilmeye çalışılan diller üzerine film ve dizi önerilerinde bulunacağım. Merak ettiğin ya da aklına takılan herhangi bir şey olduğunda yardım etmek için elimden geleni yapmak için buradayım. Son olarak bir çoğumuzun duyduğu bir atasözüyle yazımı noktalıyorum.

BİR LİSAN BİR İNSAN, İKİ LİSAN İKİ İNSAN.