Sıfırdan Yabancı Bir Dil Öğrenme Rehberi 2

Merhaba, bir önceki yazımda sıfırdan yeni bir dil öğrenme basamakları ve metotlarından bahsetmiştim. Bu yazımda da birkaç metottan, ayrıca İngilizce ve Almanca öğrenirken izleyebileceğiniz dizilerden bahsedeceğim.

Dil öğreniminde ileri seviyelerde gelişiminize yardımcı olacağına inandığım metotlardan bahsetmekle başlıyorum. (Bir önceki yazıda beş tane yöntemden bahsettiğim için 6 numaradan başlıyorum.)

6) TED Konuşmaları İzlemek

TED konuşmaları dünyanın her yerinden insanların fikirlerini paylaştığı kısa konuşmalar. Hem diksiyon hem telaffuz olarak berrak bir dilin kullanıldığı TED konuşmaları dil bilginizi geliştirirken bakış açınızı da değiştiren mükemmel bir dil öğrenme yöntemi. Fakat belirtmekte fayda var ki bu yazımda bahsettiğim yöntemler dili belli bir seviyeye taşıdıktan sonra daha faydalı olacaktır.

7) Yabancı Arkadaş Edinmek

Yabancı dil öğrenirken karşılaşılan zorluklardan biri de konuşma pratiği eksikliği. Japonca öğrenmeye başladığımda bu eksikliği çok fazla hissetmiştim. Daha sonra biraz araştırınca yabancı arkadaşlar edinebileceğim onlarca site ve uygulama buldum. Türkçe öğrenmek isteyen ve anadili Japonca olan biriyle tanıştım. O bana Japonca öğretirken ben de ona Türkçe öğretmiştim. Özellikle pandemi döneminde tüm arkadaşlarımız ve işlerimiz telefonumuzda, bilgisayarımızdayken, farklı kültürlere ve dillere açılan pencere niteliğindeki uygulamaları denemekten zarar gelmez .)

8) Kitap Okumak

Kitap okumak kelime dağarcığını geliştiren ve sesli okunduğu zaman telaffuzu geliştiren bir aktivite. Yabancı dil için her gün bir sayfa sınırı koymak, örneğin her gün öğrenmek istediğin dilde bir kitaptan beş sayfa okumak, daha sonra bilmediğin kelimelerin listesini yapıp tekrar okumak uzun vadede kelime dağarcığını geliştirmede çok etkili bir yöntem. Japonca öğrenirken sayfalarca manga okuyordum ve aşırı zevkliydi.)

İngilizce Öğrenenlere Dizi Tavsiyeleri

Türkiye’de en fazla öğrenilmeye çalışılan dillerin başında gelir İngilizce. Bu yüzden dizi tavsiyelerimde İngilizce dizilerden başlamak istedim. Hızlıca dizilere geçelim.

1.The Walking Dead

The Walking Dead

Konu: Beklenmedik şekilde ortaya çıkan zombi salgını.

Sezon/Bölüm: 10 sezon 147 bölüm.

Düzey: Başlangıç.

2. Black Mirror

Konu: Teknoloji bağımlılığı.

Sezon/Bölüm: 5 sezon 22 bölüm.

Düzey: Başlangıç.

3. Friends

Friends

Konu: Altı arkadaşın komik maceraları.

Sezon/Bölüm: 10 sezon 236 bölüm.

Düzey: Orta.

3. How I Meet Your Mother

HIMYM

Konu: Ted’in çocuklarına anneleriyle tanışmasını anlatması.

Sezon/Bölüm: 9 sezon 208 bölüm.

Düzey: Orta.

4. Sherlock

Konu: Sherlock ve ev arkadaşı Dr. Watson’un esrarengiz cinayetleri çözmesi.

Sezon/ Bölüm: 3 sezon+ özel bölüm, 10 bölüm

Düzey: İleri

Almanca Öğrenenlere Dizi Tavsiyeleri

Listenin ikinci sırasında ise şüphesiz Almanca geliyor. Dizileri elimden geldiğince dil düzeyi başlangıçtan ileri seviye olana doğru sıralayacağım fakat bu konuda internette bilgi pek fazla olmadığı için sıralamayı kendimce yapacağım

1. Dogs Of Berlin

Konu: İki Polis dedektifinin Berlin yeraltı suç örgütüyle savaşması.

Sezon/Bölüm: 1 sezon, 10 bölüm

Düzey: Başlangıç.

2.  Türkisch für Anfänger

Konu: Annesi bir Türk’le nişanlanan Lena’nın hayatı.

Sezon/Bölüm: 3 sezon, 52 bölüm

Düzey: orta.

3. DARK

Konu: Almanya’daki küçük bir kasaba olan Winden’da kaybolan iki çocuğun hikayesi.

Sezon/Bölüm: 3 sezon, 26 bölüm.

Düzey: İleri.

Umarım uzun yazıp sizi sıkmamışımdır ve işe yarar bilgiler verebilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Sıfırdan Yabancı Bir Dil Öğrenme Rehberi 2” için bir cevap

  1. gateio avatarı

    I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir