Sinanılmaz

Bir, iki,üç, dört, beş ve on yedi

İşte kalbimin şifresi

Yaz bunu bir kenara

Giremezsin içeri

Lofi-pop ve İndie’nin temsilcilerinden, aynı zamanda en sevilen animasyon hesaplarından Vicotüco’nun kurucularından Sinanılmaz ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sıkmadan röportaja geçiyorum.

1) Seni tanıyalım, Sinanılmaz kimdir?

Ben Sinan Kutluay. 15 yaşımdan beridir müzik yapıyorum. Aynı zamanda bir yıldır da Vicotüco diye garip bir şey var, adını koyamadığımız ilginç bir oluşum var. Marmara Üniversitesi’nde grafik tasarım okuyorum, bitmedi, bitirmeyi de çok düşünmüyorum.Bir insanım ben de. (Yazar dipnotu: İnstagram hesabını stalklamanızı tavsiye ederim.)

Sapkın Sirk

2) müzisyenlik hayatından bahseder misin? Neler yaptın ve yapmaktasın?

Yaklaşık 15 yaşımdan beri müzik yapıyorum. Mosquito diye bir grubum vardı.Orada davul çalıyordum. 2018 yılında ‘Sinanılmaz’ isimli projeye giriştim. Kendi solo şarkılarımı üretmeye başladım. Bir reklam ajansında çalışıyordum, orada çok sıkıldım ve müziği bırakmayı düşünmüştüm. Sonra böyle bir şeyle döndüm. Böyle bir hikayesi var. Sahneye kadın kıyafetiyle çıktığım bir proje vardı, bu da hoşuma giden bir projeydi. Artık devam etmiyor hiçbiri, kendim müzik yapmaya başladım.

3) Şarkılarını yayınlamaya başladığın zamanlarda neler hissettin?

Aslında ilk başta tabi kendi dilinden bir şeyleri insanlara aktarırken özgüven problemi yaşayabiliyorsun çünkü çok direkt bir şekilde bir şeyler sunman gerekiyor kendi karakterine dair, kendi yaşamına dair. O yüzden biraz ‘Ya beğenilmezse, insanlar dalga geçerse’ gibi bir sürü saçma korku doluyor. Bir yandan da tabi, ben çok farklı türde müzik yapıyordum, bu tarzda benden beklenmeyen bir şey çıktığı için daha da gerildim ama sonradan böyle yaşanmaz dedim , bunu yapacaksın. Beğenmeyenler de oldu çok fazla, beğenenler de oldu. Umursamamak gerekiyor ikisini de bir noktada çünkü en başta kendin için yaptığın bir şey müzik, kendini sevmen için yani. Böyle bakmaya çalışınca zaten her şey biraz daha kolay oluyor, ben seviyor muyum bunu; ben seviyorsam sorun yok gibisinden bakmak bence en iyisi.

4)Şarkı sözlerini nasıl yazıyorsun? Nelerden esinleniyorsun?

Küçükken şarkı sözü yazsam hep böyle felsefi, siyasi, cool şeyler yazarım diyordum ama bir anda böyle aşk üzerine şeyler çıktı çünkü böyle şeyler yaşadım daha çok. Kendi hayatımdan anlatmak istediğim noktalar çok oldu. Hepsi gerçek hisler, gerçek hikayelerden geliyor ama bir noktada artık o hisler kalmıyor; başka bir şeye çevirmiş oluyorsun o hisleri. Bir zamanlar çok aşık olduğun birine ya da çok acı çektiğin birine böyle bir şey yapınca (şarkı) bir anda onu unutuyorsun. İlham da aslında böyle çok duygusal anlamda zorlayıcı şeyler yaşadığım zaman ortaya çıkıyor. Bir şeyi, birini kaybedebilirsin ya da daha travmatik bir şey başına gelir; bunlar insanın içinde, biraz sanatla ilgilenen insanlarda özellikle, farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Yaratıcı bir hale çevirebiliyorsun onları, ben de biraz o tarafta ilerlemeye çalıştım. Gerçekten yaşadığım şeyleri biraz kendi dilimde, kendi edebiyat algımla anlatmaya çalıştım.

5) Seni motive eden bir şeyler var mı?

Bir şey ürettiğin zaman onun karşılık bulması çok motive ediyor. İnsanların güzel şeyler söylemesi de motive ediyor. Bunlar dışında zaten kendimi sık sık motive ediyorum her konuda. Her boş vaktim için kızıyorum kendime, acımasız davrandığım zamanlar olabiliyor. Sorunlardan kaçışın en iyi yolu çalışmak bence, o yüzden bu şekilde kendimi motive etmeye çalışıyorum.

blast.blasd Instagram profile with posts and stories - Picuki.com
Bir zamanlar içinde bulunduğu Blast grubundan

6) Kendi müziğini yapan/yapmak isteyen gençlere tavsiyelerin?

Onlara da şöyle bir şey söyleyim; biz mesela Mert’le (dipnot: çocukluk arkadaşı) uzun yıllar beraber çalıştık ve bir şeyi ürettiğimiz anda yayınladık. İyi kötü çok düşünmeden çünkü bence insanları en yavaşlatan şey mükemmeli aramak. O yolda zaten kendi kendine bir şeye dönüşüyor zaten. Kafanda kurduğun gibi bir şey yapamayacaksın hayatın boyunca asla, bunu söyleyebilirim.Her türlü bazı şeyler kötü oluyor ve bunu kabul edip, bunu insanların görmemesini dileyerek yayınlaman lazım. O yüzden benim önerim, mükemmeli aramadan her zaman ürettikleri şeyleri insanlarla paylaşıp kendilerini daha motive edip bu şekilde daha fazla üretmeye devam etmeleri. Bunun dışında çok çalışmak vs. bunları zaten herkes biliyor.

7)Bir kişi müzik yaparak geçimini sağlayabilir mi?

Ben grafik tasarım okuyorum ve kendimi bu konuda geliştirdim. Tabi ki tek başına müzik yapmak için çok şanslı olman lazım aile konusunda, çünkü zor bir şey. bir sürü harcaması var ve hiç para gelmiyor bir süre. Ben freelance tasarım işleri yapıyorum ve çevremdeki çoğu müzisyen de sadece müzik yapmıyor, ek işleri var hepsinin. Zaten bunu düşünmemek gerekiyor,para kazanamayacağım bundan diye düşünüyorsan bu işi yapma çünkü çok uzun süre geçmesi gerekiyor para kazanmak için, belki hiç kazanamayacaksın, ama zaten çok seven insanlar devam ediyor ve bir noktada para kazanıyor. Para kazanmak isteyen ticaret yapsın diyebilirim.

vicotüco

8) Biraz Vicotüco’dan bahseder misin?

Mert’le beraber oluşturduk. Mert ile çok uzun zamandır arkadaşız ve kendi aramızda esprilerimiz vardı, kendi dilimizi oluşturmuştuk. o zamanlar çok komik bulunuyordu. biz de bizim bunu insanlara sunmamız gerek dedik ve bir şekilde böyle bir teknikle animasyon yapmaya, İnstagram’a yüklemeye başladık. 11 yıldır müzik yapıyorum fakat bugüne kadar yaptığım hiçbir şey bu kadar hızlı büyümemişti. En hızlı büyüyen buydu çünkü bu daha özgün hissettiğimiz ve kendimizi daha özgür aktarabildiğimiz bir alan. Müzikte daha çok mükemmeli arıyorsun ama bunda aklına bir şey gelince direkt yansıtıyorsun. Bu yüzden bu kadar hızlı ilerledi ya da belki de Türkiye’de örneği pek fazla olmayan bir şey olduğu için bu kadar ilerledi.

9) Lisede görsel sanatlar üzerine çalışmaların oldu mu?

Lisede atölyeye gitmiştim yetenek sınavını kazanmak için ama çocukluğumdan beri ben resim çiziyorum. Hatta pamuklarla heykeller yapıyormuşum , annem anlatır. Görsel sanatlar hep ilgimi çekiyordu, karikatür çiziyordum. Yeteneğim olduğunu hep biliyordum. Müzik daha çok, benim lisede keşfettiğim bir şey.

10) Her iki yeteneğine de vakit ayırmak ve bunları geliştirmeye çalışmak zor oluyor mu?

Tabi ki zor oluyor çünkü tek bir şeye odaklanıp onu çok fazla geliştirmeye çalışamıyorsun aslında. Bu sıkıntıyı yaşıyorum. Şu an mesela bir yıldır neredeyse Sinanılmaz ile şarkı yayınlıyorum ama belki Vicotüco olmasaydı bir iki albüm yapmış olacaktım ama çok bölünüyor her şey ve onların ikisini de yapmayı sevdiğim için de birini seçmekte zorlanıyorum o yüzden ikisinden de az az elimden geldiğince üretmeye çalışıyorum.

11) Gen-Z hakkında neler düşünüyorsun? Abartıldığı kadar var mı?

Bence her jenerasyondan çok yetenekli çok iyi insanlar var, her jenerasyondan çok yeteneksiz çok kötü insanlar da var. Bir jenerasyonun çok iyi olduğunu dünya hiçbir zaman görmedi, böyle bir şeyin olacağına inanmıyorum ama tabii çok farklı bir jenerasyon olacak. Yine benim de çok yakın olduğum bir nesil sonuçta ben de 93’lüyüm, çok da uzak hissetmiyorum kendimi. Onlar tabi çocukluktan beri internet ile iç içe oldukları için çok daha farklı olacaklar. Ben inanmıyorum dünyayı değiştirecek bir jenerasyonun varlığına.Bir şeyler kesin değişecek ama hem iyi hem kötü anlamda değişecek bence.

12)Gençlere gelecekteki hayatları için tavsiyelerin neler?

Gerçekten ne istediklerinden emin olsunlar. Üniversite hiçbir zaman senin hayatını belirleyen bir şey değil, üniversite okumak zorunda değilsin ya da üniversitede okuduğun mesleği asla yapmak zorunda değilsin. Benim tanıdığım yüzlerce insan üniversite mezunu ve hiçbiri üniversitede okuduğu mesleği yapmıyor. Çok nadir oluyor bu çünkü eğitim sistemi çok kötü,herkes zaten ne istediğini bilmeden okuyor. Hadi bunu yapın, öğrenin gibi nedenini hiçbir zaman bilmediğimiz şeyler yaptık bu yüzden de ne istediğimize hiçbir zaman tam karar veremedik diye düşünüyorum. Ben bir şekilde ne istediğini bulmuş hissediyorum kendimi ve ayakta tutan şeylerden en büyüğü bu; ne istediğini biliyor olmak, bir hayalin olması.O zaman plan kurmak daha kolay oluyor geleceğe yönelik; tamam ben bunu istiyorum, bunu bunu yaparsam şunu elde edebilirim gibi. Aslında her şey çok basit, müzikte başarılı olmak istiyorsan ve yeteneğin varsa zaten bazı şeyleri yaptıktan sonra başarılı olman çok kolay aslında. Ne istediğini bilmek gerçekten çok önemli çünkü istemediğin bir şeyle bu kadar uzun süre uğraşamazsın, motive olamazsın. Para kazanmaya başlayacak mıyım diye düşünmeye başlarsın, hiçbir zaman bunu düşünmedim. Para kazandığım zaman çok mutlu oldum tabi ama kazanmadığım zaman da oturup ağlamadım. Gelecek kaygısı dediğiniz şey daha gelmedi onu söyleyim, 23-24 yaşlarında daha net hissettiğim bir şey oluyor çünkü. Artık para kazanmam gerekiyor gerçekten ve ne yapacağım diye kalıyorsun. bunları diyebilirim. Ne istediğinizi bulun ve kesinlikle emin olun ondan, sonra zaten kimse sizi durduramaz.

Bu renkli röportajı için kendisine çok teşekkür ederiz.