Girizgah

Yazımızın başlığı patates insanlar.Patates kelimesini sevdiğim bir kanalın o tabiri kullanmasından esinlendim.Patatesi ne anlamda kullandığımı birazdan anlayacaksınız.

Hatırlatmalar

BBu nesnel nitelikte bir yazı değildir ve yazının içeriği yazarın fikirleri ile yaşamış olduğu deneyimleri içermektedir.

Yazar kesin haklıdır diye birşey söz konusu değildir.

Samimiliğin suyunu çıkaran insanlar

İlk maddemiz enseye şaplak göze parmak sözünü hayat felsefesi haline getiren insanlar.Bu konu hakkında fazla söyleyebileceğim birşey yok.Ben sevmiyorum.Bana saçma geliyor.

Borcunu ödemeyen insanlar

Bu insanlar önce sizden bir borç alır.Ödeyeceklerini söylerler.Daha sonra ödemezler.Siz de herhalde yeterli maddi durumu yok diye düşünüp üstüne gitmezsiniz.Ama o kişinin lüzumsuzca harcamalar yaptığını görürsünüz.

“Bunu alacağına bana borcunu ödemeliydi” diye düşünürsünüz.Yanına gidersiniz.”Borcu ne zaman ödersin?” şeklinde sorular sorarsınız.O da;

“Ya kanka aramızda lafı mı olur?”

“Bi git yaaa.Ödeyecem dedim yaa.”

tarzında kalıplar kullanırlar.Normalde ödemeleri gerekir ama bunlar bi de üstüne terslerler.Daha da sinirlenmeden bitireyim bu kategoriyi.Diğer kategoriye geçeyim.

Bir insanın fikirlerine,inançlarına vs. saygı duymayan insanlar

En ufak bir konuyu tartışırsın.Sırf aynı fikirde olmadığınız için karşıdaki kişi size bağırmaya ya da hakaret etmeye başlar.Abi bi sakin ya diyesiniz gelir.

İnternet ortamında (yazışırken) sizin sunduğunuz kaynakları beğenmez ama kendisi de ya kaynak sunmaz ya da taraflı kaynaklardan sunar.

Onun dışında ben çevremde farklı inanca sahip insanları toplumdan saymayanları biliyorum.(Örn:Ateistler, agnostikler vs.)Neden bunun yanlış olduğunu anlatmama gerek yoktur heralde.

Bu herhangi bir fikir ya da marka tercihi bile olabilir.Şuna da katılmıyorum.(Sevmezsin ama saygı duyarsın.)Hayır çünkü saygı bol keseden dağıtılmaz.

Örn:Karşıdakinin fikrine saygı duymazsın ama karşındakinin ifade etme özgürlüğüne saygı duyarsın.

Not:Bu maddede zaten ele aldığım insanlar birşeylere saygı duymayan değil birşeyi ifade edebilmene vs. saygı duymayan insanlar.

Evet bugünlük bu kadardı.Bunu bir seri olarak yapmayı planlıyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.