ORTA ÇAĞ’DA CADILIK

Hepimizin aşina olduğu cadı/cadılık kavramının süpürgeyle uçan yaşlı bir kadın ve büyüden çok daha fazla derinliği olan bir kavram olduğunu, cadı avlarının katliam sayılabildiğini biliyor muydunuz?

Cadılık kavramı aslında orta çağdan da önce olan gerek yunan mitolojisin de gerek İncil de olan hikayelerde isimleri görülmüştür. Fakat cadılarla ilgili bugünkü algının oluşması orta çağ dönemine gelir. İlk kez orta çağda geneli kadınlara yönelik ortaya atılmış sonrasın da hristiyan kilisesinin batıl inançlarından beslenen zamanla sapkın ve teolojik bir fikre dönüşen cadı avı başlamıştır. Cadı avı 1480-1750 tarihleri arasında yaşanmıştır.

Eğer cadıların tamamının kadın olduğunu düşünüyorsanız yanlıyorsunuz. cadı avında öldürülenlerin dört de üçü kadındır. erkekler hatta çocuklara bile cadı damgası vurulabiliyordu. Annesi ya da babası cadı avında idam edilmeye kara alınmış çocuklarının büyüdüklerinde intikam almasınlar korkusuyla çocuklarıyla birlikte yakılmıştır.

Cadı avının ilk kurbanları ebeler ve şifacılar olmuştur. Ardından kimsesiz ve engelli yaşlı kadınlarla da sınırlı kalmayıp şeytan ile iş birliği yapan büyücü cadı adlarıyla devam etmiştir. Fakat tabii ki de yine bunlarla durmayıp alttaki özellikleri ve daha fazlasını gösterenleri cadı damgası vurulur ve tek bir idamla soruştururlar.

İşte bunlardan bazıları;

Kızıl saç, çil, kavga edilen komşunun başna kötü bir şey gelmesi, acısız doğum, hasta olmak, sağlıklı olmak, çok çirkin veya çok güzel olmak, tek başına çiçek toplamak vb …

Ne yazık ki ihbar edildikten sonra belli başlı öldürme ve işkence yöntemleri vardır. Papa onayıyla iki Rahip tarafından yazılmış olan, Malleus Maleficarum kitabı olarak işkencenin kitabı şeytan çekici adını alır.

Soruşturma başladığında ise artık o kişi ölü sayılır çünkü inkar ederse işkence çektirmeden yakılarak öldürülür eğer inkar ederse işkence çekerek öldürülür.

İşkence yöntemlerinden Avrupa da genllikle en çok acı çektiren yöntem olan yakma tercih edilir. Amerika kolonilerinde ise asma daha sıktır.

İşte yöntemlerden bazıları;

Asma, suda boğma, yakma, kafasını kesme vb …

Mesela cadı olduğuna karar verilen birisini suya atılıp boğulmasını bekliyorlar eğer ölürse cadı olmadığı, masum olduğu ortaya çıkıyor ama boğulmazsa cadı oladuğunun kanıtı oluyor ve yakılarak öldürülüyor.

Bir de tartı deneyi vardır;

Bunda ise bir kadın tartıya çıkarılmadan önce mesela 60 kilo denildi ve kadın 60 kilo üzeri çıktı bu durumda bu onun cadı olduğunun kanıtı sayılıyor. (sanırım fazlalığı içindeki şeytana ait olduğu düşünülüyor.)

İnsanlık tarihinde bir çok katliam yaşanmıştır. Cadı avı da bunlardan birisi olarak sayılmaktadır.

Aybeniz Öztürk

Kaynaklar;

https://seyler.eksisozluk.com/

https://dergipark.org.tr/

https://tr.wikipedia.org/


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“ORTA ÇAĞ’DA CADILIK” için 4 cevap

 1. Ezel avatarı
  Ezel

  konu ilgimi çekti😄

 2. Burak avatarı
  Burak

  Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Hasta olmakta cadılık göstergesi sağlıklı olmakta.. çok garip

 3. Bengisu Sarı avatarı
  Bengisu Sarı

  Çok güzel bir araştırma olmuş her ne kadar geçmişimizin bir kötülüğünü daha görmüş olsak da …
  Bilgilendirici bir Metni sıkıcı bir şekilde yazmak kolay ama yazarımız sıkıcılıktan uzak bir metin yazmış. Tebrikler 🎉

 4. Augustus Potter avatarı

  Your blog is full of very informative articles.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir