resim2

Ore wa Hokage ni Naru: NARUTO

Bu yazımda sizlere çok popüler bir seri olan “Naruto” yu işleyeceğim.

Genel Bilgi

Naruto ilk olarak 1999 yılında manga olarak piyasaya sürülmüştür. Haftalık yayınlanan ‘Shounen Jump’ ta sevilerek okunan Naruto’nun animesi 2002 yılında yayımlanmaya başlandı. “Masashi Kishimoto” tarafından yazılan bu manga 2002-2007 ve 2007-2017 yıllarında iki seri olarak yayınlandı. Bir sürü filmi ve yaklaşık 700 bölümü olan Naruto şu anda ”Boruto: Naruto Next Generations” adı altında halen devam etmekte diyebiliriz.

Konu

Naruto “Konaha” köyünde doğan bir çocuktur. Annesi ve babası hakkında bilgisi olmayan ve içindeki şeytan tilki yüzünden insanların korktuğu çekindiği bir çocuktur. Oldukça yaramaz ve haylaz bir çocuk olan Naruto’nun amacı “Hokage” (köyün en güçlü ninjasına verilen ünvandır, köyü yönetir) olup herkese kendini kanıtlamaktır.

Naruto Neden Bu Kadar İyi?

Öncelikle konusundan da anlayacağınız üzere “Ore wa Hokage ni Naru!” aslında “Ben Hokage olacağım!é demek. Naruto’yu izlerken çok güçsüz yalnızlıkla boğuşmuş acı içindeki haylaz çocuğun güçlenmesini, arkadaşlık kurmasını ve hokage olmaya giden yolunu izliyoruz. Naruto’yu bu kadar iyi yapan şey aslında yerinde komedisi, heyecandan koltukta duramayacağınız aksiyonu, gayet tutarlı, ilgi çekici ve oldukça iyi işlenilmiş dünyası, neredeyse tüm karakterlerin derinlemesine bir hikayesi olması (ki bu bence en iyi kısmı tüm karakterlerin yerine kendinizi koyabiliyorsunuz onları anlayabiliyorsunuz) ve tıpkı “Death Note” da olduğu gibi herkesin ‘gri’ olması.Burada bahsettiğim ‘gri’ olma durumu aslında şöyle; bir karakter başta çok kötü bir şey yapıyormuş gibi görünüyor ama karakterin amacını düşüncelerini öğrendikçe ona da hak vermeye başlayabiliyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonra gaza gelip Naruto’yu izleyecekseniz size bir uyarım var! Anime izlediğinizi unutmayın süper güçler, hafif çocuksu havası vesaire ile (aslında bunların olmadığı gayet ciddi seriler de var ama) Naruto size her bölümünde bir karakterin öldüğü Netflix dizisi tadı vermeyecektir. Eğer kendinizi şartlamazsanız emin olun çok keyif alarak izleyebileceğiniz bir seri önünüzde duruyor, ne bekliyorsun?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir