Online/Uzaktan Eğitim Eleştirisi

Pandemiden önce de varlığını sürdüren bir eğitim çeşidi olsa da pandemi sürecinde popülerliği artmıştır. Öncesinde insanların her içerik hakkındaki eğitimlere tek tıkla ulaşması işe yarar bir şekildeydi çünkü olanağı olan insanlara hitap eden bir eğitim çeşidiydi. Şimdi ise olanak gözetilmeden herkese hitap eden bir varlığa dönüşünce işler karıştı. Şu anki uzaktan eğitimde interneti olan/olmayan, çekim kuvveti iyi yerlerde yaşayan/yaşamayan, teknolojik cihazlara erişimi olan/olmayan gibi ayrımlar söz konusu olduğu için “ayrımcı” etiketiyle anılır.

Herkesin hakkında konuştuğu, yorum yaptığı online/uzaktan eğitim aslında nedir ?

  Online eğitim: Fiziksel bir yer ya da zaman sınırı olmayan, eğitmen ile öğrencinin aynı yerde olmadığı, internet erişimine sahip olan herkesin kendi seçtiği ortamda akıllı telefon, tablet, bilgisayar ya da akıllı televizyon gibi araçlarla eğitim alabildiği sistemdir.

  Uzaktan eğitim: Zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin okula gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği eğitim sistemidir.

Online Eğitim Tarihçesi

  Online eğitim sistemi öncesinde, dünyada 100 yıl önce posta yoluyla eğitim şekli denendi. Ardından radyo ve TV yayınları yapıldı ve sonrasında öğrencilere daha kaliteli eğitim vermek için dersler CD’ye kaydedildi. Türkiye’de ise 1927 yılında online internet yaygın olmadığından mektupla okuma yazma fikri ortaya çıktı. Ancak öğretmen olmadan eğitim olmaz düşüncesi toplumda yaygın olduğu için uygulamaya geçmedi. 1992’de Açık öğretim Lisesi öğretime başladı.2016’dan bu yana da her geçen yıl hem Türkiye  hem de tüm dünya online eğitim konusunda bilinçlendi.

Eleştiri (online okul eğitimi)

1) Öncelikle online eğitim demek internet demek. Bir öğrencinin veya öğretmenin internete ulaşımı yok ise eğitim nasıl gerçekleştirilecek? Televizyonlardan, internete gerek duymaksızın gerçekleştirilebilir ama elektriğin olmadığı yerleşimleri ne yapalım? Durumu olana sunalım durumu olmayanı umursamayalım mı?

2) Ben bir öğrenci olarak online eğitimi kendi açımdan beğensem de online eğitimden şikayetçi binlerce öğrenci vardır. Bunun sebebi ise online eğitimin bireysel altyapılı olmasıdır. Kendi başına işlerini yürütebilen, dikkati dağılmayan öğrencilerin sayısı diğer öğrencilere göre azınlıktadır. Okula gitmek zorunluluk olduğunda her halükarda gidilecektir ama ev ortamında bu durum serbest olduğundan online dersler keyfi bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

3) Her ne kadar teknoloji çağında da olsak öğrencilerin sekiz saat boyunca ekran karşısında oluşu sağlıklı değildir. Öğrencide bir süre sonra göz yorgunluğu, odaklanamama gibi sorunlar ortaya çıkar. Bize laptop başında fazla durduğumuz için nasihat verenlerin online eğitimi yararlı bulması gülünçtür.

4) En büyük problem bence tabii ki de sistem ve bağlantı sorunlarıdır. Öğrenci sayısı arttıkça sistemin çökmesi, dersten atması ya da internet çekmeme sorunsalı birer online eğitim engelidir. Ders konusunda sistem hazır olabilir lakin bağlanma ve derse girme konusunda kesinlikle hazır değil. EBA için internet hediye edilebilir lakin çekim sorunu olduğu sürece bir anlamı kalmaz.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir