Zaman düzleminde akmaya devam ettikçe bazı çıkarımlarım oluyor. Bazı durumlar sandığımız kadar da içinden çıkılabilir ya da kolay değilmiş mesela. Bazen çok fazla yorulabiliyormuşuz, hatta bu durum günler sürebiliyormuş. Sonunu bilmediğimiz bir hedef uğruna aylarımız harcamayı göze alabiliyormuşuz.

Her zaman olduğu gibi “neden” diye sormaya başladım kendime. Tüm bu yaşamın ne için olduğunu sorgularken, bir an olsun kargaşayı bir kenara bırakıp gerçekten ne istediğimi belirlemek için sakince tek bir nefes aldım kendimce. Dopdolu kendime ayırdığım tek bir nefes bu denli pesimist yaklaştığım bir hayata iyi bir yanından bakmamı sağladı.


Dünya hala kötüydü kendince. Haksızlık diz boyuydu ve insanlar sınırlarını fazla aşıyordu. Bu yazıyı yazan ben ve bu yazıyı okuyan sen hala insanların zırvalıkları ile uğraşıp hayatımızın kontrolünü sağlayamıyorduk. Sonra bir anda bir farkındalık oluştu. Gerçek olanı tam saflığı ile görmeye başladığım o an, aslında bu dünyanın hiçbir suçunun olmadığının ve bütün güzel ve iyi şeyleri hak ettiğini fark ettiğim andı. Suçlu dünya değildi. Bilakis en masumumuz oydu. Suçlanmayı en hak etmeyecek olanımız… Suçlanması gereken bir şey varsa o da bu dünyayı bu hale getiren insanlar ya da eğer varsa, yeterince iyi olmayan bir yazgıydı.

Processed with VSCO with c1 preset


Tüm bunlara rağmen neydi beni ayakta tutan şey diye düşündüm.
Yeterince realist bir insansanız, inanın bana hayal kurmak bir imkansızınız olmaya başlıyor. Her gözlerinizi kapadığınızda size saldıran tüm olgulardan sonra gözlerinizi kapatmamaya ve hayal kurmamaya çalışıyorsunuz. Fakat bir gün, gerçekten bu imkansızı aşmanın da bir yolu olduğunu bana fark ettiren gerçekler sayesinde hayat artık yaşanmaya daha değer bir hal almaya başladı.


Bir şekilde bu kötü(***) hayatın içinde kendimizle yüzleşerek belki hiç tasrif etmediğimiz ailelerle belki hiç hoşlanmadığımız insanlar ile yaşamak zorunda kalıyor olsak bile, şimdi bahsedeceklerimin tüm pozitifleri tüm bu yıkımı durdurabilecek tek etkenmiş bana göre.
Bazı insanlar giriyormuş hayatımıza. Herkesin aksine sizi kendine bağımlı kılmadan da hayal kurmayı mantıksal bir zemine yerleştirtebilecek ve hayallerinizin neden hedefler haline dönüşmesi gerektiği konusunda sizi ikna edecek insanlar.
Yolu biraz uzun. Herkesin biraz olsun zamana ve nefes almaya oldukça ihtiyacı var. Fakat pes etmek için artık her yaş erken bize. Çünkü hayallerimizdeki çaresizliği kurtarma umudu, şu an yaşayamadığımız için üzüldüğümüz hayatı kurtarma ve ona ulaşma umudu hayatımızın temel menkıbesi olmak durumunda.

Processed with VSCO with c1 preset

Belki çok güzel bir işimiz, evimiz, dünya turuna çıkabileceğimiz bir arabamız, belki çok sevdiğimiz partnerimizin olması, belki de sahiplenmek istediğimiz hayvan dostlarımız bizim pes etmememiz için sadece bir etken. Okumak istediğiniz kitaplar, izlemek istediğiniz filmler ve kendinize katmak istediğiniz tonlarca bilginin tek bir ortak paydası var bugün: bünyemize iyi geliyor oluşu.


Bize iyi geldiğini düşündüğümüz kişinin yanımızda, bu yolda bize eşlik ediyor olması çok güzel bir durum. Ayrıca sevmediğimiz hiçbir şeyi yapmak zorunda kalmak istemiyoruz, çünkü her geçen gün ne kadar nefret ettiğimizi sansak da, kendimizi aslında her şeyin üstünde tutmaya çalışıyoruz. Tıpkı olması gerektiği gibi.
Bu yaşam yolculuğunda sizinle beraber yürüyebilen ve ne demek istediğinizi gözlerinizin içine baktığında anlayabilen insanlar ile olmak çok hoş. Günün sonunda kaybolduğunuzu düşündüğünüz noktada neden devam etmezsek hiçbir amaca bağlı kalamamanın verdiği amaçsızlığın, bize ne denli büyük bir zarar olduğunu umarım anlatabilmişimdir.

Kendi yaşam sınırlarınızda umarım benim rastladığım gibi güzel insanlara karşılaşır, eliniz tutan kişinin ruh eşiniz olduğundan emin olursunuz 🙂 Okuduğunuz için teşekkür ederim. Son olarak… Başarmak için gerçekleri yeterince iyi görebilmek en büyük adım. Sağlıcakla kalın😊