NEDEN KABUS GÖRÜRÜZ?

Kabus nedir?

Kişinin korkuyla uyanmasına sebep olabilir ve rüyalar gibi REM uykusunda(uyduktan 90 dakika sonra olan uykunun en önemlı evresi) oluşur.

Kabus görmenin başlıca nedenleri

Stres kaygı yiyeceklerdeki yağ ve baharat oranı geçmişte yaşanan bazı travmatik (ameliyat ve kaza gibi) hastalık (nezle grip) olaylar kabus görmenin başlıca nedenleridir.

 Kabuslarda görülen şeylerin anlamı nedir?

Bir şey tarafından kaçtığını, kovalandığını görmek:

  Genellikle insanlar, hayvanlar ya da anlam veremediğimiz varlıklar tarafından kovalandığımızı, kaçtığımızı görürüz. Bu en sık görülen rüyalardan bir tanesidir. Anlamı ise hayatımızda yüzleşmekten kaçtığımız bir şeyler olduğu anlamına gelir.

Terk edildiğini görmek:

Hayatımızda değer verdiklerimiz tarafından terk edildiğimizi görmemizin sebebi onları kaybetme korkusu ve güven eksikliği yaşadığımız anlamına gelir.

Kapalı bir yerde kaldığını görmek:

Bu kâbus en sık görülen kabuslardan biridir bunun anlamı ise hayatımızda yaşadığımız negatifliklerin hala peşimizi bırakmadığı anlamına gelir.

© Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.

Yazıda 5 Yorum

 1. Gökdeniz dedi ki:

  Cidden yazın güzel.Kısa ve net.Görsellerle de iyi sunmuşsun.Ben de psikolojiyi çok bilmesem de severim.

 2. Burak Burak dedi ki:

  Rüyalarımızdan bir anlam çıkarmalıyız düşüncesine inanın arkadaşlar. Rüyamda terk edildiğimi gördükten 1 hafta sonra gerçektende terk edildim 😂

 3. Meriç dedi ki:

  Merhaba Dilay,
  Yazın gayet sade ve açıklayıcı. Rüyalarımızın bizi kötü duruma düşürebilecek durumlara hazır olmamız için beynimiz tarafından hazırlanan simülasyonlar olduğunu düşünüyorum. Bu sanırım evrimsel olarak bize verilmiş bir eğitim yöntemi. Bu sayede sanırım iç güdülerimizin olmasını beklediği durumlara zihinsel olarak da hazır olmuş oluyoruz. Tebrik ederim. Selamlar, sevgiler.

  • dilay dedi ki:

   Çook tesekkur ederım Meriç abı bendenden sıze kucak dolusu sevgı ve özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir