Ne izleyelim: Sıra dışı Bir Kaya

Geçen sene izlediğim belgeseller arasında, Cosmos’tan bile önde tuttuğum; açık ara en güzel ve kaliteli belgeseldi. Birçok ünlünün paylaştığı, izleyenlerin ‘biz hiçbir şey öğrenmemişiz’ dediği bir belgesel. Okyanusların diplerinden uzayın sonsuzluklarına uzanan nefes kesici bir yapım.

Evrende gerçekleşen her şeyin, aklınıza gelen ve gelmeyen her şeyin, bir döngü içinde olduğunu anlatıyor özünde. Ama öyle basit bir anlatım değil, geç kardeşim bugün evreni öğreteceğim işi değil yani.

Belgesel görsel açıdan muazzam donatılmış. bir saniyesini bile kaçırmak istemedim izlerken. Renkler, çekimler… Bir festival havası uyandırıyor kişide. Yönetmen koltuğundaki isimden belli zaten kalitesi belgeselin. Belgeseli bizlere Will Smith sunuyor. E haliyle bize de hayran hayran izlemek düşüyor :).

Günümüzde nereye gidersen git eğitim sisteminde ortak bir yanlışlık buluyorsun. Her şeyi dümdüz öğreniyoruz. Net bir şekilde, demem şu ki; günün sonunda başını yastığa koyduğunda üzerine düşünecek ve kafa yoracak bir şeyler bulamıyorsun çünkü her şeyi pürüzsüz bir şekilde bilmiş oluyorsun. Belgeselimiz bu kalıpları yıkıyor. Öğrendiğimiz yanılgıları yüzümüze çarpıyor her bölümde. Her şey düz değil, bir döngü var diyor her seferinde. Okulda bulamayacağın her şeyi bu belgeselde görüyorsun ve ağzın açık kalıyor. Vay be.

Sığ olma çünkü evren büyük, çok büyük. Milyonlarca sistem birbirine geçmiş dişliler gibi her saniye, her salisede kusursuz bir uyum içerisinde işliyor. Belki de üzerinde yaşadığın kayada tutunmanın en önemli yollarından biri onu anlamaktır, onun anlattıklarını görmektir. Görmek isteyene ise belgeseli şiddetle öneririm.

Sağlıkla ve bilimle kalın.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir