Hazırlık Yılı

Okula adım atıktan sonra üst dönemler tarafından “Bu yıl yatma yılı çok kasma” tarzı sözleri çokça duyabileceğiniz bir dönem hazırlık. Ağırlık olarak İngilizce eğitiminin olduğu gidilen okula göre ikinci yabancı dilin değiştiği dil üzerine yoğun bir eğitim alınacağı bir yıl hazırlık. Liseye geçiş sınavından sonra yeni bir ortam olan liseye alışmak birçok kişiye zor gelir. Ders sayısına alışmak yepyeni bir ortama alışmak bu birçok kişiyi zorlar. 9. sınıftan önce hazırlık okumanın en büyük avantajlarından biri de bir anda birçok dersle uğraşmadan önce ortama adapte olmak için süre tanıması.

Dil öğrenmek gerçekten mümkün mü?

İngilizce öğrenip öğrenmemek kişinin tamamen o yıl yaptıklarına bağlı aslında ‘üst sınıfların’ laflarına güvenip önemli değil seneye hallederim diye bir düşünce içine kapılırsanız hazırlıkta bir şeyler öğrenmek mümkün değil. Hazırlığa başlamadan önce konuştuğum kişilerin bir çoğunun kafasında acaba dil öğrenebilecek miyiz, acaba faydasını görecek miyiz diye soru işaretleri vardı. Şuan baktığım da ise çevremde olan herkes yabancı dilde belirli seviyelere gelmiş kişiler.

Sosyal Aktiviteler

Aynı zamanda kişinin kendisini geliştirmesi için birçok imkan var. Tabii bunların hepsi gidilen okulun size sunduğu imkanlara göre değişir ama işin sonunda okul dışında da kişinin kendini geliştirmesi için birçok olanak sunuluyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de kişinin kendisine ayırabilecek daha fazla zamanı olması. Ne kadar derslere önem verilse de ders sayının diğer yıllara göre daha az olmasından dolayı vakit bulmak daha kolay. Tabii her etkinliğine katılıp derslere gereken önem verilmediği sürece yıl sonu yapılacak sunumlarda endişeye kapılmak kaçınılmaz bir son.

Dil öğrenmek için güzel değerlendirildiği sürece çok verimli geçecek, hazırlıktan sonra da dile önem verilmeye devam ederse ilerde birçok kolaylık sağlayacak bir yıl kısacası hazırlık.