Kültür ve Teknoloji

Teknoloji hızlı bir gelişim içerisindeyken kültür aynı hızda değişim göstermez. Teknolojinin kültüre göre şekillenmesi, topluma göre şekillenmesi gerekir. Ayak uyduramayan bir teknoloji o toplumda yer edinemez.

Özellikle gelişmiş bir toplum daha rahat teknolojinin yeniliklerine açıktır fakat gelişmemiş ülkelerde bu teknolojilere kapısını açamaz. Ayrıca ekonomisi iyi bir toplumda teknoloji geliştirilerek ve üretilerek kalıcı hal sağlar. Teknolojinin bazı olanakları sayesinde çoğu toplumda ister istemez yerini bulmuştur, özellikle ticaretin mevcut olması ile bu durum güçlenmiştir. Teknolojinin olanakları sayesinde şu anda Covid-19 mevcut olmasına rağmen derslerimizi canlı bir şekilde izleyip, takip edebiliyoruz. Birçok faydası olduğu kadar aşırılık, bilinçsizlik yüzünden olumsuz durumlar yaşanıyor. Ama şunu unutmamak gerekir ki yeterince olgunlaşmış kültür ve bilinçli bireyler teknolojiye yönlendirici etki yapabiliyor.

Bir ülkede bilim ve teknoloji yoksa bilim ve teknoloji üretiminden bahsedemeyiz. Bizler ne kadar kültür ve teknolojimizi sağlamlaştırırsak gelecek nesle de sağlam bir bilgi mirası bırakmış oluruz. Teknoloji bazı kültürlere olumsuz etki ederek birçok kültür ögesini ortadan yok etmiştir. Teknoloji her ne kadar önemliyse kültürde o toplumun bir parçasıdır, kültüre bilinçli bir şekilde sahip çıkarsak her koşulda yeniliklere kapıyı açabileceğiz.

Örneğin teknolojinin hızlı gelişimi ile Z kuşağının çoğu telefon, tablet, bilgisayar ile yetişerek bağımlı hale geliyor sonucunda ise beyin tembelleşmesi, agresiflik, asosyallik meydana gelmiş oluyor. Bu şekilde ilerleyen bir toplum tarihinden habersiz, yozlaşmış, bilinçsiz bireyler yetişmiş oluyor. Ayrıca bu durum ileride siyasal, sosyal, ekonomik durumları da olumsuz yönde etkiler. Bu durum özellikle bireyselliği arttırıyor ; bunun sonucunda ise toplum olmayı sağlayan gelenek ve göreneklerden uzaklaşma durumlarına sebebiyet veriyor, bu yüzden her şeyi ölçüsünde ve bilincinde kullanmakta fayda vardır diye düşünüyorum. Kültürel toplum miraslarımız fakirleşmek yerine zenginleşmeli ve bu mirası geleceğe aktarmanın daha yerinde, aynı zamanda daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Kültür ve Teknoloji” için 2 cevap

 1. Üveys Can avatarı
  Üveys Can

  Güzel yazı ama ulusal kültürden mi bahsediyorsun ? Global mi?

  1. Eda Nur Hurma avatarı
   Eda Nur Hurma

   Teşekkür ederim,global.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir