Kakegurui

Tekrardan herkese merhabalar~ Bugün sizlere kendine özgü çizim ve konusuyla herkesin dikkatini çeken bir animeden söz edeceğim. Anime +16 olduğu ve bazı sahneleri anime izlemeye yeni başlayanlar için ağır olabileceğinden bu animeyi birkaç anime izledikten ve mangadan okuduktan sonra izlemeniz en iyisi olacaktır.

Kakegurui

Anime bir okulda geçiyor. Normalde herkesin bildiği üzere okulda alınan puanlara göre sıralama yapılır vs. ancak bu okulda ne kadar iyi kumar oynarsanız o kadar iyi muamele görürsünüz diye bir fikir benimsenmiş.

Çoğunlukla zengin ailelerin gittiği bu okulda statü kumarda kazanılan paraya ve beceriye dayalı.

Bu animede oynalınan kumar öyle makinelerde oynanan veya eğlence için oynananlar gibi değil. Her türlü oyunu kumara çevirebiliyor buradaki öğrenciler. Taş, kağıt, makası bile ilk bölümde kumara dönüştüren bir karakter göreceksiniz.

Ayrıca kumar oynarken borçlanır ve geri ödeyemezseniz başınıza çok kötü şeyler gelebilir. Mesela eğer sürekli kaybeder ve borcunuz katlanmaya devam ederse öğrenci konseyi <en iyi kumar oynayanların oluşturduğu meclis> sizin gelecekteki hayatınıza bile karar verebiliyor. Zaten animeyi izlerken bu kuralların nasıl işlediğini göreceksiniz.

Animenin ana karakteri Yumeko Jabami adında biri. Kumara öyle bağımlı ve yetenekli ki artık hayatı olmuş durumda bu bağımlılık. İki sezonluk bu animenin ilk sezonu animedeki karakterleri tanıyor ve Yumeko’nun kumara ne kadar bağımlı ve yetenekli olduğunu görüyoruz, ikinci sezonda Yumeko’nun hayatına daha objektif bir şekilde bakma fırsatımız oluyor.

Animeyi izlerken Yumeko’nun ne kadar akıllı ve dikkatli olduğunu fark edeceksiniz. Okulda statü kumar ile belirlendiği için ara sıra hileler de oluyor haliyle. Yumeko hepsini anlayabilecek kadar kıvrak bir zekaya sahip.

Konusu, çizimleri ve daha fazlası~

Hyakkaou Akademisi, çok farklı bir müfredata sahip ayrıcalıklı bir kurumdur. Zenginler içerisinde bile zengin olduğunuzda sizi öne çıkaracak şey kitaplar ya da atletik yetenekler değildir. Rakibin aklından geçenleri anlamak ve uzlaşma sanatıdır. Bu becerileri sivriltmenin ise kumardan daha iyi bir yolu yoktur. İşte bu sebeple Hyakkaou Akademisi’nde kazananlar krallar gibi yaşarken kaybedenlerin canına okunur. Ne var ki okula Yumeko Jabami’nin katılması, herkese gerçek kumarın ne olduğunu öğretecektir.

Kumar, aslında herkese göre farklı tanıma sahip bir kavram. Bu animede de herkese göre kumar çok farklı anlamlara bürünüyor. Bazıları için sadece eğlence bazıları içinse nefes almalarını sağlayan oksijen olmuş durumda.

Animeye ilk başladığımda bunun neresi +16 demiştim. Ta ki Midari ile tanışana kadar… Kumar oynamak artık onun için çok farklı bir seviyeye gelmiş durumda. Hatta gözünü kumar oynarken zevk almak için kaybetmiş. Kumar oynarken acı çekmek çok hoşuna gidiyor bu yüzden onun bulunduğu sahnelerde kan, şiddet vb. şeyleri çokça görebilirsiniz.

Ayrıca Yumeko ve Midari bir araya geldiklerinde çok tehlikeli ve adrenalin dolu şeyler olabiliyor. Mesela ilk kez birlikte oyun oynadıklarında bir silahın içine tek bir kurşun koyup sırayla tetiği çekiyor ve dolu mu boş mu olduğunu öğreniyorlardı silahın. Ne kadar gerilimli olduğunu hayal edebiliyor musunuz?

Seslendirmeleri gerçekten iyiydi. Kumarın son sahnesinde karakterlerin duyguları ve çizimleri değişiyordu. Seslendirmenlerde bu duyguları çok iyi bir şekilde vermişlerdi.

Çizimler bence çok güzeldi. Ayrıca kumar oynarken çizimler değişiyor gerçekten de. Gözler parlaklaşıyor ve karakterler deli aklına sahip oluyorlar resmen.

İşte karşınızda Kakegurui~! Umarım izlerken zevk alırsınız.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Kakegurui” için 2 cevap

  1. Emirhan Gümüş avatarı

    10/10 anime ve yazı 🙂

  2. 20bet avatarı

    Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir