İrademiz sayesinde fikirlerimize, hayallerimize, isteklerimize, ulaşmak istediğimiz tüm yollara sahip olabiliriz. İrade içimizdeki en büyük güçlerden bir tanesidir, ancak bu güce birçok insan sahip olamıyor. İradesizlik yüzünden çoğu şeyi kaybediyoruz, kazanamıyoruz ve birçok yenilgiye uğratabiliyor. İradesizlik çoğu zaman başarısızlığı doğurur ve büyük bir hüsranla kaldığımız aynı yerde kalmaya devam ederiz. İradesizlik sorununu yenmek zorundayız, çünkü bu durum hayatımızı birçok yönden olumsuz etkiliyor. Eğer hayatımızı olumlu bir yönde ilerletmek istiyorsak içimizdeki gücün farkına varıp bunun için mücadele etmemiz şarttır.

Peki iradesizlik ile nasıl mücadele ederiz?

Öncelikli olarak, tüm yönleri ile bu durumu sıkı sıkıya düşünmek gerekir. İradesizlik bize ne kazandırır ya da ne kaybettirir, “bu zamana kadar iradesizlik ile hangi sonuçlara vardım” gibi birçok soru ile baş başa kalmamız ve kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Durumu kavradıktan sonra olumsuz yönlerinin çok fazla olduğunu daha iyi anlamış olacağız. Eğer irade yolunda gerçekten ilerlemek istiyorsanız çok net bir şekilde karar vermeniz gerekir, ancak geri dönülmeyecek bir karar almalısınız. Zira durum yine iradesizlik ile sonuçlanabilir.

Karar aşamasından sonra mücadelemiz, yani isteklerimiz için bir yol haritası belirlemeliyiz. Bu yol haritasında hedefe ulaşmak için düzenli ve sırasıyla ilerlememiz gerekiyor. Çünkü düzensiz bir mücadele ile veya olması gereken aşamadan başlamadıkça hedefimize ulaşamayız. Mücadele bir nevi yarıda kesilir. Tabii hedefe ulaşmak bazen kolay olmayabilir, biraz zaman gerektirir. Ancak hedefimize gerçekten karar verip bu yola başladıysak, sabır şarttır. Sabırsızlık yüzünden bile yolumuzu yarıda kesebiliriz ancak bunun bir şey kazandırdığı yoktur, çünkü bazı hedefler zaman ister. Karar, düzen, çaba ve sabır ile ulaşamayacağımız hedef yoktur.

Ancak şöyle bir şey hatırlatmakta fayda vardır: Boş hayaller, istekler, hedefler siz ne kadar çaba, sabır ve düzen gösterirseniz gösterin gerçekleşmez. Yalnızca kendinize ders çıkarırsınız. Elzem olan mantıklı hedefler ve isteklerdir.