Hayatımızın bir safhasında çizgi filmler vardı, şuanda ise bir çoğumuz dizi ve film izliyoruz hatta başından kalkamıyoruz. Peki ya animeler?

Bu yazıyı okuduğunuza göre animelerin çocuk işi olduğu ön yargısını aşmışsınız demektir (aşamayanlar için bir yazı da yazacağım). Şimdi asıl konumuza gelelim: Neden izlediğimiz ilk anime ”Death Note” olmalı?

Death Note

Animeseverler arasında çok yaygın bir kanı var: Bir insan animeye başlayacaksa mutlaka Death Note’dan başlamalı. Bunun başlıca sebebleri var, bunlardan en belirgin olanı Death Note’un doğu kültüründen çok batı kültürüne daha yakın olması. İçerdiği fantastik ögelerle batılı yapımlarda sıklıkla anlatılan polisiye hikayelerine farklı bir boyut kazandıran Death Note; iyi kötü kovalamacasından çok herkesin ”gri” alanlarda dolaştığı gün ışığında bile kimin siyah kimin beyaz olduğunu size sorgulatan, zekice karakterleri zekice bir kurguya yedirip dönemimiz büyük bütçeli yapımlarında sıklıkla rastlanan ”basit hikaye, güçlü karakter daha fazla akılda kalır” olgusundan uzak karmaşık hikayesini herkesin anlayacağı bir dille anlatarak sadece animeler içinde değil diğer televizyon yapımları arasında da kendine çok ayrı bir yer edinmeyi başarıyor.

Konusu

Shinigami (Japon kültüründe ölüm meleği demektir) mitolojisinden beslenen Death Note emsallerine nazaran bu mitolojiyi daha farklı bir şekilde işliyor. İsminin yazıldığı kişinin ölmesini sağlayan defterler aracılığıyla görevlerini yerine getiren shinigamilerden biri olan Ryuk’un defterini dünyaya düşürmesi ve Light Yagami isimli lise öğrencisinin bu defteri kullanarak dünyayı suçtan arındırmaya çalışmasını konu alıyor. Zeki ve başarılı bir öğrenci olan Light Yagami tanrı olma kompleksi ile hareket ederek defteri suçlular üzerinde acımasızca kullanırken bu sırada hükümet bu şüpheli ölümleri araştırmak için dünyanın bir çok yerinden ajanlar ile çalışmaktadır. Light ve polisler arasında geçen kedi fare kovalamacasında kimin kedi kimin fare olduğu konusunda zaman zaman bizi şüpheye düşüren yapım en az Light kadar zeki dedektifleriyle bu ölümlerin arkasında yatan kişiyi aramaktadır. Anime boyunca iki tarafında zekasıyla içinde kaldığı durumu düzeltmeye çalıştığına tanık olduğumuz gerek kurgusu gerek de sürükleyiciliği ve tutarlılığıyla izleyenleri ekran başına kitleyen Death Note 7′ den 70’e herkesin izleyebileceği oldukça sıra dışı bir yapım.