İki Önemli Halat Kültür ve Medeniyet

Her toplumun bir dili olup insanların ortak oluşturduğu kültürü mutlaka vardır. Kültür sayesinde dilde zamanla değişim ve yeniliğe de uğrayabilir. Kültür ne kadar iyi ilerler ise bir o kadar dilde iyi bir gelişim gösterir. Kültürü az, kendini geliştirmemiş toplumların dili de zayıf halde olması olanaktır. Dil sayesinde o toplumun düşüncelerini anlayabilmemiz bile kolaylıkla sağlanır. Kısacası dil kültürün bir nevi aynası görevinde olur. İletişim olduğu sürece kültürde hareketlenip, zamanla ilerliyor. İnsan her zaman geçmişten günümüze kadar kültüründe, dilinde ilk temel unsuru olmuştur. Örnek verecek olursak bizler Türk ailesinde doğduğumuz için Türk milletinin kültür ve dilini ailemizden öğrenmiş oluyoruz ve bunu eğitim ile devam ettiriyoruz. Bu şekilde nesilden nesile aktarılıp benliğimizi korumayı ve ilerletmeyi sağlıyoruz. Eğitim ile bu süreci devam ettirirken kültürümüzü doğru tanıyıp, dilimizi düzgün öğrenip doğru kullanmak son derece önemli noktadır. Eğer ki eğitim sürecini eksik ve hatalı ilerlettiğimiz durumunda gelecek nesilede yanlış aktarım yapıp benliğimizi zedeleme durumu ortaya çıkması olanaktır. Sonuç olarak eğitim, kültür ve dilin devamlılığını sağlar.

Kültür ve dil ayrıca yazı ile kalıcı hal sağlar, nesilden nesile değiştirilmeden bilgileri aktarmayı sağlar ve eski geçmişimizi, kültürümüzü tanımaya, eski yaşamları tanımamıza bile yardımcı olur. En güvenilir ve en kesin yol bu olmuş oluyor aslında. Örneğin Orhun yazıtları sayesinde Göktürkler hakkında bu dönemde bile bilgi sağlayabiliyoruz bu tamamen yazı sayesinde olmuş oluyor. Özetle söz uçar ama yazı ebedidir.

Bir insanı inanç, umut gibi duygular nasıl ayakta tutuyorsa bir milleti, dünya milletleri arasında ayakta tutan, ona canlılık veren her zaman kültür ve medeniyeti olmuştur. Bu hep böyle devam edecektir iki kavram milletin iki can damarıdır, ruhudur, benliğidir. Dilin ve kültürün belli başlı kendine göre kuralları bulunmaktadır. Biz bu kurallara bağlı kalıp düzgün bir şekilde ilerlersek, geleceğimize doğru parlak adımlarla yol almış oluruz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir