HTML -Hyper-Text Markup Language-, kendisi hakkında ortalıkta çok fazla yanlış bilgi dolaşan bir “işaretleme” dilidir. Gelin bu konuya açıklık getirelim.

Programlama Dili / İşaretleme Dili

Önce bu iki kavramın tanımından başlayalım. Programlama dili, bizim bilgisayara komut vermemizi sağlayan kodların bütünüdür. Yazdığımız kodlar bazı çevirmenlerin yardımıyla bilgisayarın anlayacağı dile dönüştürülüyor ve işlemciye bir komut yollanıyor. Bizim yazdığımız insan diline yakın kodlar bilgisayar tarafından nasıl anlaşılıyor merak ederseniz, “Bilgisayarlar Bizi Nasıl Anlıyor?” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz!

Programlama dili kullanılarak yazılan kodlarda hata payı yoktur. Çünkü yazılan kodlar tercüme edilip işlemciye gönderilecektir ve tercümede hata çıkması istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden yazılan kodlar “derleyiciler” tarafından kontrol edilir ve eğer kodda hatanız varsa bu size bildirilir.

İşaretleme dili ise hâlihazırda bulunan bir metni süslemeyi sağlar. Örneğin “Murathan” kelimesini “bold, italic” yapmak gibi düşünebilirsiniz. Bu olayda bilgisayara herhangi bir komut verilmez. İşlemciyle ilgimiz yoktur ve bu yüzden hatalar kontrol edilmemektedir. Sadece yazılan yazıya makyaj yapmamızı sağlarlar.

Hyper-Text

Hyper-text, dijital ortamlardaki “yazı olmaktan daha gelişmiş özellikleri olan yazılara” verilen isimdir. Web siteleri de dijital ortamda olduğundan hâliyle hyper-text’lerden oluşurlar. Hatta her sitenin adresinin başında olan “http” ibaresi “hyper-text transfer protocol / hiper-metin transfer protokolü” cümlesinin baş harfleridir. Bazı sitelerde ise “https” görürsünüz. Bu da “hyper-text transfer protocol secure” cümlesinin baş harfleridir ve http protokolüne göre daha güvenli bağlantı oluşturmayı sağlar.

HTML ise bu bahsettiğimiz Hyper-Text’i süslememizi sağlayan dildir. Site yazmak hakkında minicik bir araştırma yapmış olsanız bile karşınıza HTML gelmiştir. Çünkü HTML, yukarıda anlattığım tüm sebeplerden dolayı bir web sitesinin yapıtaşıdır. Ancak kesinlikle programlama dili değildir.

Ayrıca HTML bir siteye işlev kazandıramaz. Yani sadece HTML’den oluşturulmuş bir siteye girerseniz, bu sitede pasif gezinti yaparsınız (bu demek oluyor ki sitede etkileşebileceğiniz interaktif hiçbir şey yok). İnteraktif özellikler kazandırmak için ise HTML’nin yanında sitelerde “kodlama dilleri” de kullanılır. JavaScript bunlardan biridir.