Her Şey Niye Çok Pahalı?

Biliyorsunuz ki ülkemiz şuanda yoğun bir ekonomik kriz geçirmekte. Kimileri bunu inkar etse de televizyonlara çıkıp her şeyin iyi gittiğini hiçbir problemin olmadığını belirtseler de halk söylenenleri değil kendi cebine bakar. Peki durum neden böyle neden Avrupa gibi istediğimiz arabayı alamıyoruz neden her şey çok pahalı bunun bir kaç sebebi var.

1)Kur

Ülkemizdeki ürünlerin büyük bir çoğunluğu yurt dışından geliyor. Bu yüzden bir ürün Türkiye’de 8-10 gibi uçuk rakamlarla çarpılıyor. Belki ekmeği dolarla almıyoruz ama elektrik, doğal gaz, gübre, pamuk, et, televizyon, telefon ve bir çok elektronik alet, sağlık ekipmanları, yabancı ilaçlar, motorlu taşıtlar vb. bir çok ürünü dolarla alıyoruz.

2)Vergi

Ülkemizde ürünlerin pahalılığının bir diğer nedeni ise vergiler. Özellikle elektronik eşyalar ve motorlu taşıtlarda fazlasıyla uygulanan vergiler ürün fiyatlarını akıl almaz bir hale getiriyor. Örnek verebilecek olursak yurt dışından 40.000 birime alabildiğiniz herhangi bir motorlu taşıt Türkiye’de 600.000-650.000 birim bandında.

3)Dışa Bağımlılık

Ülkemiz çoğu ürünü kendi içinde üretebilecek potansiyeli bulunuyor. Bu potansiyeli kullanmak hükümetin elinde ancak bırakın bu potansiyeli kullanmayı daha en basit üretimi olan gıda üretimi için bile çiftçiye sahip çıkmıyor. Hal böyle olunca ürünler kendi içimizde yetmediği için ithal ediyoruz. İthal ettikçe çiftçiye olan yatırım daha da azalıyor, azaldıkça daha da ithal ediyoruz ve en sonunda dışa bağımlı bir hale geliyoruz.

Ve bütün bunların sonucunda market,araba,telefon,televizyon,beyaz eşya ve aklınıza gelebilecek bütün ürünlerin fiyatları sürekli artış gösteriyor.

Peki önlem neden alınmıyor neden bir şeyler yapılmıyor?

Fiyatlar bu denli uçmuş,halk evine ekmek götüremeyecek hale gelmişken neden Cumhurbaşkanı mitinglerde insanlara çay fırlatıyor? Neden geçinemiyorum diyenlere abartıyorsun gel bir keyif çayı iç diyor? Neden Ekonomi Bakanı kur fiyatlarının önemli olmadığını savunuyor?

KİBİR…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir