Haikyuu Konusu

Haikyuu, ağırlıklı olarak Karasuno lisesinin voleybol kulübünü konu alan bir spor animesidir. 2012 yılında manga olarak yayınlanmaya başlamıştır. İlk bölümü 2014 yılında yayınlanan anime bize ilk başlarda serinin ana karakterlerinden olan Kageyama ve Hinata’nın tanışması ve aralarında geçen tartışmaları anlatır.

Karasuno Lisesi Voleybol Kulübü

Geçmişte Koç Ukai önderliğinde ulusallara gitmiş, başarılı bir takım olan Karasuno, son yıllarda güçsüzleşmeye “uçamayan kargalar” olarak adlandırılmaya başlamıştır. Yeni gelen birinci sınıflar; Tsukishimai Yamaguchi, Hinata ve Kageyama ile güçlenmek ve ulusallara gitmek için tekrar inanç ve fırsat yakalamışlardır. Üçüncü ve ikinci sınıfların tekrar motive olmasına sebep olan bu olay herkesin takıma daha çok bağlanmasına sebep olmuştur.

karasuno ve aoba johsai maçı

Spoiler içermektedir!!!

Karasuno ve aoba johsai ‘ın 2. sezonda gerçekleşen maçı hem Aoba Johsai hem de Karasuno için kritik bir maçtı. Maçın kazanılması ya da kaybedilmesi durumunda; kaybeden takımın son sınıfları mezun olacaktı. Hem takımları ile daha fazla maç yapmak isteyen hem de ulusalları hedefleyen iki takımın son derece heyecan verici maçını izledik.

İlk dönem Aoba Joshia’a karşı kaybeden Karasuno bu maçı kazanmak için çok kararlıydı. Aynı zamanda hiçbir zaman ulusallara gidemeyen Aoba Joshia takımının üçüncü sınıfları da son yıllarında ulusallara gitmek için en az Karasuno kadar kararlıydı.

Tooru Oikawa’nın kaptanlığında olan Aoba Joshia takımıi Daichi Sawamura’nın kaptanlığındaki Karasuno takımının maçı oldukça dikkat çekmişti. Oikawa’nın liberoyu dahi zorlayan servisleri ve pasörlükteki yetenekleri; Karasuno’nın yeni üyeleri Kageyama ve Hinata’nın hızlı atağı maçın heyecanını arttırmıştı. Sadece onlar değil, maçın her anı ve her bir oyuncusu biz anime izleyenler ya da manga okuyanları oldukça etkisi altında almıştı.

Benim için maçın en unutulmaz ve en heyecan verici olan bölümü; 3. setin son kısmında olan şuan “Haikyuu-Chance Ball” yazarak ulaşabilceğimiz o an. Oikawa’nın attığı pas herkesi şaşırtırken aynı zamanda topu karşılayan Karasuno, topu son anda kurtaran Aoba Joshia ve son sayıyı Kageyama’nın attığı pas ile smaç basarak alan Hinata maçın bu anını unutulmaz kılmıştır.

Karasuno’nun finali ile sonuçlanan maç her ne kadar sonrasında animede ve mangada en az bu maç kadar unutulmaz ve heyecan verici olsa da benim favori maçlarımdan biri haline geldi.

Haikyuu Anime, manga ve finali

2020 yazında manga finali ile 8 yıllık serüvenden sonra veda eden haikyuu, izleyen ve okuyan çoğu kişi için güzel bir anı olarak kalmıştır. Haikyuu anime olarak yayınlanmaya devam ediyor. Her hafta 4. sezonun ikinci partı ile (karasuno ve inarizaki maçı) izleyeci ile buluşuyor.

Benim için anime izlemeye devam etmem de çok önemli bir role sahip olan haikyuu, aynı zamanda favori animelerimden biri. Manga finali ile beni çok etkileyen Haikyuu uzun süre daha etkisinden çıkamayacağım bir anime olarak kalmaya devam edecek.