EMPATİ

GERÇEKTEN DOĞRU YAPIYOR MUYUZ ?

4. sınıftayken öğretmenimiz bize empatinin ne olduğunu anlatıp empati yapmamızı söylemişti.Bizde birbirimizle eşyalarımızı değiştirip o kişi gibi davranıyorduk. Bunun bize hiç bir faydası olmadı, çünkü biz anlamak istemedik sadece denileni yapmış gibi gösterdik. Eğer simdi insanlar o küçük çocuk olan bizler gibi denileni değilde doğru olanı yapsalar kavgalar, cinayetler (kadın cinayetleri) azalır, Dünya anlaşılması daha kolay bir yer olurdu.

EMPATİ NEDİR?

Empati, insanın kendisini, başkasının yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini daha iyi anlamasıdır.

EMPATİ NASIL KURULUR ?

Empatinin tam olarak gerçekleşmesinin 3 kuralı vardır;

Bir insanın kendisini karşısındakinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmak,

Karşındakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek,

O kişiyi anladığını ona ifade etmek.

EMPATİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Empati kurmak, insanı bencillikten kurtarır, çevresiyle olan ilişkisi daha sağlıklı olur, kavgalar azalır, insanlar birbirlerini anladıkları için bu onlara pozitif enerji yayar konuşma esnasında da daha verimli bir konusma gerçekleşir. Bunlar empatinin bize sağladığı bazı yararlar ve neden empati yapmamız gerektiğini de analtan bir kaç söz.

EMPATİ YAPIYORMUYUZ ?

Yaptığım küçük bir araştırmada insanların çoğu, empatinin ne emek olduğunu biliyor hatta bunu çok güzel bir şekilde ifade edebiliyor, lakin onlara “Peki empati kuruyormusunuz? ” diye soru sorduğumda hepsinin verdiği cevap aynı idi; -Bazen yapıyorum, bazense yapmıyorum. Aslında hepimiz böyleyiz bazen empati kurarız bazense bunun için hiç uğraşmayız peki bunun sebebi ne? Günümüzde “mutsuzluk, depresyon ” kavramları hayatımıza o kadar girmiş bulunmakta ki insanlar sadece kendi dertleriyle ilgilenirken başkalarının da mutsuz olabileceği akıllarına dahi gelmiyor.Bu konuda da en buyuk sıkıntılarımızdan birisi bu, insanlar kendi hayatlarına ,mutsuzluklarına o kadar dalmış oluyorlar ki, çevresindeki inananları dinlerken bile sıranın ne zaman kendine geleceğine, ne zaman ve nasıl kendini anlatabileceğini düşünürken hem konuşmada buyuk bir kopukluk oluyor hem de karşıdaki insan ve siz bu durumdan cok sıkılıyorsunuz. Aslında burada anlattıklarımda insanların yani bizlerin ne kadar az, hatta neredeyse hiç empati yapmadığımızı gösteriyor, aslında karşımızda ki kişiyi sabırla ve onu anlamaya çalışarak dinlesek bu durum da hem karşımızda ki insan mutlu olur ve sıra size geldiğinde sizide aynı şekilde dinler. Böylece birbirimizle empati kurarak daha mutlu olabiliriz.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“EMPATİ” için 3 cevap

 1. Burak avatarı
  Burak

  Empati yaptıktan sonra karşında ki bireyi anlayıp ben şöyle yapardım böyle yapardım diye düşünüp çıkarımlar yapmak aşırı yanlış bir tutumdur. Çünkü bunu söylediğinde kendi doğruların kendi çıkarımların kendi tecrüblerin doğrultusunda yargılamış oluyorsun.”O durumda sen olsaydın ne yapardın” sorusunu cevaplamak empati kurmak olmuş olmuyor. Ben böyle düşünüyorum. Yazı için teşekkür ederim

 2. Dilanur avatarı
  Dilanur

  Yazdığın yazıyı çok faydalı buldum teşekkürler

 3. User Login avatarı

  The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir