creatine

Creatine’in Vücuda Etkisi

Kreatin, sporcular arasında popüler bir besin takviyesi haline geldi. Son araştırmalar, kreatinin bir dizi potansiyel akut güç artışı için kullanımının olabileceğini de ileri sürdü. Bu yazımızda, kreatin takviyesinin egzersiz performansı ve kas adaptasyonları üzerindeki potansiyel güç artış değerini gözden geçirmektedir. Literatürde 500’den fazla araştırmaya sahip olması en çok araştırılan ek gıda ünvanını almasını sağlamıştır. Kısa süreli Kreatin (Creatine) desteğinin (örn. 5-7 gün boyunca günde 20 g) tipik olarak toplam kreatin içeriğini% 10-30 ve fosfokreatin depolarını% 10-40 artırdığı gözlemlenmiştir. Kreatin takviyesinin potansiyel ergojenik değerini değerlendiren yaklaşık 300 çalışmadan, bu çalışmaların yaklaşık% 70’i istatistiksel olarak önemli sonuçlar bildirirken, geri kalan çalışmalar genellikle performansta önemli olmayan kazanımlar bildirmektedir. Hiçbir çalışma istatistiksel olarak anlamlı bir ergolitik etki bildirmemiştir.

Örneğin, kısa süreli Kreatin (Creatine) desteğinin maksimum gücü / gücü (% 5-15) iyileştirdiği, maksimum eforlu kas kasılmaları setleri sırasında yapılan işi (% 5-15), tek eforlu sprint performansını (% 1-5) iyileştirdiği bildirilmiştir. ) ve tekrarlayan sprint performansı sırasında gerçekleştirilen çalışma (% 5-15). Dahası, eğitim sırasında Kreatin (Creatine) desteğinin güç, yağsız kütle ve esas olarak yüksek yoğunluklu egzersiz görevlerinin performansında önemli ölçüde daha fazla kazanımı sağladığı bildirildi. Tüm çalışmalar önemli sonuçlar bildirmese de, bilimsel kanıtların üstünlüğü, kreatin desteğinin bir dizi atletik ve klinik popülasyonda çeşitli egzersiz görevleri için genel olarak etkili bir beslenme ergojenik yardımcısı olduğunu göstermektedir.

Bizim tavsiyemiz uzun süreli olarak kullanılması ve eğer aile genetiği kelliğe müsaitse kullanılmamasıdır. Çünkü yapılan birçok araştırmanın da gösterdiği üzere kısa süreli yükleme yapıldığında DHT seviyesi %60’a ulaşırken, uzun süreli yükleme yapıldığında DHT seviyesinin %40’a ulaşması yükleme yapıldığında kellik ve saç kıran riskini arttırmakta olduğu kesindir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Creatine’in Vücuda Etkisi” için bir cevap

  1. gateio avatarı

    I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir