resim1

ÇOCUK KİTAPLARI(!)

Bir varmış bir yokmuş diye başlıyan dinledikçe dinlediğimiz ,dinlerken de o anlık o masal karakterinin yerine kendimizi koyduğumuz  , kaf dağının ardında yaşıyan hayallerimiz vardı bizim. Ve sonra değişti dünya, geçmiştik hepimiz olmasa da bir çoğumuz kaf dağının bu tarafına ama dağın bu tarafı hiçte tahmin ettiğimiz gibi çıkmamıştı aslında . Çocuk kitabı diye ebeveyinlerin  çocukların ellerine verdikleri kitaplar artık şekil değiştirmiş nedendir bilinmez ağzından tek kelime kötü söz çıkmayan  kahramanların konuşmasıda bozulmuştu ,fikride.

İçerisinde Yer Alanlar

 Bir kitabın “ çocuk kitabı “ olması onun her zaman çocuklara hitap edebileceği,onlara uygun seviye de olduğu anlamına gelmez . Günümüzde artık öyle yozlaşmış bir dünyada yaşıyoruz ki çocuk kitaplarında yetişkin insanların dahi yüzünü kızartıcak konular , bu yazar bunu yazarken acaba hangi niyetle yazmış diyeceğiniz ,çizimleriyle afallayacağınız bir çok kitap hiçbir denetimden geçmeden küçük çocukların eline ulaşabilmekte. Çocuklar onu gayet sıradan bir şey gibi okuyor olabilirler  lakin belirli bir bilinçe sahip kişiler açıp incelediğin de bir çok tuhaf ,sapkın ayrıntıya rastlanacağına oldukça eminim.

Özellikle ülkemizde son zamanlarda bu tür olaylar basında çokça lanse edilmeye başladı. Son gündemleri takip eden  herhangi biri  hemen hemen her gün bu konularla ilgili twitter üzerinden taglar başlatıldığını kolay bir şekilde fark edebilir.   “ X  kişisinin yazdığı kitapta cinselliğe özendirici konulara değiniliyor, y kişisinin yazdığı kitapta kötü kelimeler özendirme var “gibi küçük yaştaki çocukları temelden yanlış yetiştiren bir sürü olgu karşımıza çıkıyor. Aslında baktığımız zaman günümüzde olan kadın cinayetlerini yada şiddetleri çok fazla yadırgamamak lazım sonuçta bir çocuğun beynini küçük yaşta ne ile beslersen ,ona nasıl örnek olur, ne gibi şeyler öğrenmesine izin verirsen büyüdüğü zaman dışa yansıttığı şeylerde bu konulara yönelik olur. Sen eger bir toplumda kitapları denetlemezsen onların içindeki taciz,tecavüz hikayelerini o bireylere okutursan elbette büyüdüğü zaman gücünün yettiği kişilere bunu uygular .

Karanlık Zihinlere Yol Açma

Çocuk kitabında çocuğa tecavüz ettirildi! Rezalete bak... - Internet Haber

Şunu unutmamalıyız ;kitaplar bizim farklı evrenlere geçişimizi sağlayan birer kapıdır. Evet belki belirli bir olgunluğa gelindiği zaman ne okuduğumuzun farkına varabiliyoruz ama adı üstünde onlar daha çocuk onlar için doğru ya da yanlışı denetlemek bize düşer . 

Masalların amacı başkalarının gözünden çocukların gelişimini sağlamaktır.  Bu nedenle yazarın kim olduğu , kitapların içerikleri vb. konular çocukların gelişimi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hangi zihniyet  tarafından üretildiğini bildiğimiz kitapları  ,  çocukların  sonunu kendi hayalleriyle tamamlayabilecekleri hikayeler onlar için daha yararlıdır.  Bu doğrultuda çocuklara sansürcü bakış açısından çok eleştirisel bakış açısı kazandırılmalıdır. Gelecekte ne istiyorsak, şimdiki zihinlere onu aşılamamız gerekir. Bu yüzden  ebeveyinlerin denetim altında çocuklarına bir şeyler kazandırmaları oldukça önemlidir.

Kültürümüzde ki Lekelenme

Çocuk kitabında skandal ifadeler! Hızır Aleyhisselam'a benzettiler, kıza  tecavüz ettirdiler

Nasılsa türk kültürünün bir parçası diye denetlemeden çocukların eline verilen keloğlan ve Nasrettin hoca masallarında bile akıl almayan konulara tanıklık edebiliyoruz .

O kadar kötü bir çağda yaşıyoruz ki, eskiden toplumda adı dahi geçmeyen konuların seviyesi şuanda çocuk kitaplarına kadar düşmüş durumda , bunu yazan insanlar yerine biz utanıyoruz . Daha  geçtiğimiz günlerde d.y nin yazmış olduğu keloğlan ve ak ülke adlı  “çocuk masalında” türk ve islam toplumunda yol gösterici bir yere sahip olan hızır’ın  masalda küçük bir kıza yaptıklarına akıl sır erdilemiyor bu konu hakkında daha o kadar çok örnek var ki hangi birini yazsam karar veremiyorum.  Peki, siz hala çocuklarınızın eline verdiğiniz kitapların eskisi kadar masum olduğunu düşünüyor musunuz?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“ÇOCUK KİTAPLARI(!)” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir