Herkese merhabalar~ Nasılsınız? Umarım iyi bir gün geçiriyorsunuzdur ^~^ Bugün sizlere animesini de mangasını da çok beğendiğim ve çoğu shounen <aksiyon, macera vb.> izleyicisinin sevdiği bir animeden bahsedeceğim.

Boku no Hero Academia

İlk önce animenin içeriğinden biraz bahsedecek olursam seri, insanların olağan dışı bir şekilde değişmesinden sonrasını konu alıyor. Bazı istisnalar dışında doğan her çocuk özel güçleri ya da diğer bir deyişle özgünlüğü olmadan doğuyor ve belli bir yaşa geldiği zaman eğer içinde varsa özgünlüğü kendisini gösteriyor. Bir de özgünlüğü hiç sahip olmayan sıradan insanlar var. Bunların sayısı ise oldukça düşük ve özgünlüğü olanların zorbalıklarıyla karşılaşıyorlar.

Gücü olan insanların ise yaptığı bir meslek vardır; kahramanlık. Kahramanlık artık gündelik bir iş gibidir. Bu işi yapanlar devletten para alırlar.

Tabi kahramanlar olduğu kadar kötü adamlarda var yani kahramanların işi bu kötü adamları durdurmak.

Animenin ana karakteri olan Izuku Midoriya’nın da hayali Japonya’nın bir numaralı kahramanı olmak.

Ancak belli bir yaştan sonra kendisini göstermesi gereken özgünlük, Izuku’da kendini göstermemişti haliyle bu onun için büyük bir hayal kırıklığı idi.

Özgünlüğü olmadığından dolayı diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğramıştı. Ona zorbalık yapanlar arasında çocukluk arkadaşı Katsuki Bakugo’da var.

Zorbalığa uğradığı için kötü birine dönüşeceğini düşünmüştüm ilk olarak ama Izuku ne kadar ezilse de her zaman yol göstericisine, All Might’a, tutunmuş ve onun gibi olmak istemişti.

Izuku küçüklüğünden beri All Might’a hayran biri hatta takıntılı bile diyebilirim. Bir yangın esnasında kurtardığı köpeklerin ismini ezberlemişti😅

Aslında ileride de animeyi izlerken Izuku’nun kahramanlara kafayı taktığını görebilirsiniz. Özgürlüklerini ve dövüşlerini inceliyor, notlar çıkarıyor bunlara göre analiz yapıyor çoğu zaman. Güçten çok mantığa önem veren biri olduğunu da buradan anlamış oluyoruz :))

Özgünlüğü olmadığı için kahraman olması biraz zor. O yüzden çok sıkı çalışıyordu Animenin başlarında, sonrasında All Might ile karşılaşıp onun gerçek halini görmüştü.

Sonrasını animeyi izlerken göreceksiniz🙃

Konusu, karakterler ve daha fazlası~

Konusu: İnsanların eşit doğmadığını Midoriya Izuku, dört yaşında özel güçleri olan sınıf arkadaşları tarafından zorbalığa uğradığında anladı. Izuku hiçbir özel gücü olmadan doğan nadir kişilerden biriydi.

Konudan zaten size az çok yukarıda bahsetmiştim o yüzden diğer şeylere geçelim~

Seslendirmesini sevdiğim animelerdendir kendisi. Bazı kısımlar olur ya duygunun iliklerinize kadar işlediği sahneler falan işte o zamanlarda seslendirmenler çok iyi bir iş çıkarmış ve bize o duyguyu tamamıyla vermeyi başarmış.

Çizim tarzı diğer shounen animelere benziyordu bazen kötü kısımlar vardı ama genel olarak çizimlerini beğendiğim bir animeydi. Ayrıca mangada, mangaka’nın <yazar-çizer> karakter tasarımlarını gerçekten sevmiştim. Hepsinin birbirinden ayrı özgünlüğü ve görünüşü vardı. Sanırım animede en sevdiğim şey karakter özgünlükleri ve görünüşleri olabilir. Karakterlerin geçmişleri de görünüşlerini etkilemiş olmalı bir çoğunun görünüşü geçmişi ile bağlantılı idi. -anime ortalarında öğreniyoruz geçmişleri-

Sevdiğim shounen animelerden biri kendisi. Hepinizin izlemesini öneririm :3

Sonraki önerilerde görüşmek üzere~