Bir Ülke Nasıl Yönetilir

Bu yazının kısaca amacı bir ülkenin yönetilmesi için dayanılması gereken esasları belirtmektir.

Meritrokrasi

Evet yazımıza Meritrokrasi adında bir yönetim biçimi ile başlıyoruz.Kısaca mükemmel bir yönetim sistemi olduğunu savunan bir yönetim biçimidir.Ve bu mükemmel yönetimi de bazı esaslara dayandırır.(Bu esasları öz bir şekilde size aktarmaya çalışacağım.)

1-Ailen değil senin kim olduğun önemli. Ve çevrenize ekstra fayda gösteremezsiniz.

2-Yandaşlık yok.Bir kişi ya da bir zümreye değil topluma sağladığınız fayda önemli.

3-Ayrımcılık yok.Toplumunuzu ikiye veya üçe bölemezsiniz.

4-Ayrı hizmetler, olanaklar ve ayrı güvenceler sunamazsınız.Eşit ve güzel şartlar uygulamalısınız.Başarılı olamayacak insanların da bahanesi kalmaz.Başarılı olabilecek insanların da eline imkan geçer.

Şunu da ekleyeyim.Dünyadaki bazı ülkeler bu yönetim biçimine geçmeye çalışıyor.Ingiltere gibi.Bazıları ise geçmiş durumda.Mesela İskandinav ülkeleri.

Maddeler kısaca böyle.Şimdi ise diğer önemli esaslara geçeceğim.Ama meritrokrasi ile bağlantılı olacak.

Diğer Önemli Esaslar

Adalet sistemin kurşun geçilmez olacak.Halk ne uygulanacağını bilecek.Kararlar kesin uygulanacak.

Eğitim şartları aynı olmalı.Bir mühendis çocuğu ile çiftçinin çocuğu aynı eğitimi almalı. Ve devlet herkese destek vermeli.

Yöneticiler oy tabanına göre siyaset yapmamalı.Herkese hizmet olmalı.

Meclis güçlü olmalı.Ve kim yönetirse yönetsin meclise hesap vermeli.Milletvekillerinin 7 ceddi rahat olmamalı. Milletvekilleri dokunulmaz olmamalı.En küçük bir yolsuzluk yapsa bile idam edilmeli.Milletvekili→Ateşten gömlek Milletvekillerinde emeklilik için belirli bir süre yapması gerekli olmalı.

Her türlü yöneticinin ve yardımcılarının söylediği veriler gerçek olmalı.

Bir toplumun sağlığını, ekonomik sağlığını ve psikolojik sağlığını baltalayacak herşey engellenmeli.Başta ithalat olmak üzere.

Örn:Eğer bir fabrika akarsuyu kirletip benim geleceğimi baltalıyorsa cezası el koymak olmalı.

Toplumun en üst tabakasını daha üste değil, alt tabakayı daha üste çekmek için çalışmalıyız.

Toplum yapısını ve genetiğini korumalıyız.

Devlet tüm zorunlu hizmetlere sahip olmalı.Ulaşım, iletişim vs. Devlet minimum fiyat belirlemeli.Rekabetçi firmalar kurulabilir ancak belirli hizmetler karşılanmalı.Halkın verdiği vergilerin karşılığı verilmeli ve vergilerin nereye harcandığı şeffaf bir şekilde halka anlatılmalı.

Vergide adaletsizlik olmamalı.

Bütün sağlık sistemleri ücretsiz olmalı.

Bir ülkede emekliler yük olarak görülmemeli.Emeklilerin ödüllendirilmesi,mutlu ve huzurlu olması lazım.Hangi meslek olursa olsun huzurlu yaşaması lazım.Gelecek kaygısı olmamalı.

Seçimler zırt pırt değişmemeli.Seçimler için belirli bir süre kriteri belirlenmeli.Mesela her x yılda bir seçim olmalı.

Muhalafet parti mutlaka aynı görüşte olmamalı.Muhalefet parti iktidar partiyi denetleme hakkına sahip olmalıdır.Sayıştay gibi kurumlar bağımsız olmalı.Bunlar güçlü bir şekilde rapor hazırlayabilmeli ve iktidarı denetleyebilmelidir.Işte bu yüzden meclisin çok güçlü olması hatta birincil güç meclis olmalı.

Son maddemiz eğitim.Bir ülkede eğitim o dönemin gerekliliklerine uygun olarak hazırlanmalıdır.Bugünün teknolojik imkanlarıyla fazlasıyla rahat erişilebilecek gereksiz bilgiler olmamalı.Daha çok bildiğimiz an hayat kurtaracak şekilde önemli olan pratik bilgiler anlatılmalı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Bir Ülke Nasıl Yönetilir” için bir cevap

  1. gate.io avatarı

    The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you. https://www.gate.io/ja/signup/XwNAU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir