“Bir şiir bir hikaye” dedik her yazımızda. Bugün ise Cemal Süreya’nın “Üvercinka” şiirine bir göz atalım. Yine bir hikayemiz, bir kadın ve iki hayat var.

Üvercinka Adı Nereden Geliyor?

Öncelikle Üvercinka’nın tam bir anlamı yok. Bu kelimeyi Cemal Süreya kendisi uydurmuş. Güvercin kelimesinin “g” harfi düşerek “Üvercin” ve o zamanlarda bazı yörelerde kadınlara “ka” denildiğinden dolayı sonuna bu eki getirmiş. Bununla birlikte de “Üvercinka” adı çıkmış. Neden güvercin diye sorulduğunda ise barışı ve sevgiyi simgelediğinden dolayı bu kelimeyi, hayvanı kullandığını söylemiş.

Cemal Süreya

Üvercinka Hikayesi

Hikayemiz şairimizin ortaokul yılları ile başlıyor. Cemal Süreya, ortaokul ikinci sınıftayken tanıştığı Seniha Nemli ile 1953 yılında evlenmişti. Bir sene sonra, Mülkiye’den mezun olmuştu. O sıralar eşi Seniha hanım hamileydi ve şairimizin eşi ile arası problemliydi. Bu zamanlarda Eskişehir Vergi Dairesi’nde tanışıp bir süre birlikte olduğu genç bir kadın için kullanmıştır Üvercinka ismini. Bu genç kadının adını ne adını bilen ne yüzünü gören vardır. Süreya hayatı boyunda bu kadını saklamıştır.

Şairimiz zor durumda kalmıştı. Bir tarafta doğacak çocuğunu ve çok sevdiği eşi Seniha hanım; bir tarafta yeni tanıştığı fakat yeninin onun yanında anlamını kaybettiği, hayatının zor zamanlarında ona destek olan bir kadın. Bir tarafı seçmeliydi ve kararını verdi: Eşi ile birlikte olacaktı. Üvercinka ile ayrılık kararını alırken bir ağustos günü şu satırlar dökülür dizelerine:

Acıların adını, ağustos koymalılar.

Cemal Süreya

Bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek!

Evet, şairimizin bu ünlü şirinin hikayesi bu şekilde. Üvercinka’yı Cemal Süreya ve tanrı hariç kimse bilmiyor kim olduğunu. Şaire bu pöpüler -belki de en pöpüler- şirini yazdıran bu kadın geldi ve gitti.

Son olarak sizleri her zamanki gibi şiirimizle, Üvercinka ile baş başa bırakıyorum.

Esen Kalın.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cvercinka

https://www.papiroom.net/525253485056_cemal-sureya-uvercinka-siiri-ve-hikayesi

https://www.nedirnedemek.com/%C3%BCvercinka-ne-demek

http://www.lokmandemir.com.tr/cemal-sureya-uvercinka-siir-sozleri-ve-hikayesi/