Bir Şiir Bir Hikaye: Milyon Kere Ayten

Önceki şiir hikayelerimizden biri daha. Önceki şiirlere buradan ulaşabilirsiniz. Bugün ise Ümit Yaşar Oğuzcan‘ın “Ayten”e yazdığı “Milyon Kere Ayten” şiirinin hikayesine bakacağız.

Ümit Yaşar Oğuzcan

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir?

Yazarımız 22 Ağustos 1926 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir İnkılap Okulu’nda okudu. Ortaokulu Konya Askeri Ortaokulu’nda ve liseyi yine Eskişehir Ticaret Lisesi’nde bitirdi. Hemen ardından iş hayatına girdi. İlk Osmanlı Bankası’nda işe başladı. Daha sonra da Türkiye İş Bankası’na geçti.

Yaşadığı dönemde kendi adıyla bir yayınevi kurdu, dergi çıkardı. 1979 yılında eşi Ulufer Oğuzcan ile birlikte İstanbul’da Ümit Yaşar Sanat Galerisi’ni kurdular.

Yaşadığı dönem boyunca birçok şiir yazmıştır. Vedat adında bir oğlu vardır.“Milyon Kere Ayten” Hikayesi

Şairimiz Türkiye İş Bankası Halka İlişkiler müdür yardımcısı iken bir kızla tanışır. Aralarında yaş farkı oldukça da fazladır. Yaş farkını boşversek bile kadın evlidir. Hem de bu ikinci evliliğidir. Asla o kadına kendini açamaz. Havada kalır bütün duyguları şairimizin.

Ona söz edemez fakat yapabileceği bir şey vardı aşkını anlatmak için: Şiir yazmak! Şairimiz de böyle yaptı. Yaş farkına rağmen âşık olduğu bu genç kıza belki de en bilinen şiirlerinden birini yazdı. Hep böyle değil midir zaten? Neredeyse her sevilen şiirlerin ardında üzücü bir hikaye vardır.

Kimi zaman Ümit Yaşar Oğuzcan’a bu gizemli “Ayten” sorulur. Yine bu soru gelir fakat bu sefer tepkisi serttir: “Arkadaşım, biz yataklık olsaydık kitaplık olur muyduk hiç!” Bu hikaye de bu şekilde ortalıkta kalır. Ayten’in kim olduğu da kesin olarak bilinmez.

Aşkın adı Ayten olsun!

Evet bu hikaye de bu şekilde sonlanır. Sizi bir kez daha şairimizin şiiri ile baş başa bırakıyorum.

Esen Kalın.

“Milyon Kere Ayten” Şiiri

Kaynakça:

http://siir.me/milyon-kere-ayten

https://www.turkedebiyati.org/umit-yasar-oguzcan.html

https://www.artfulliving.com.tr/edebiyat/sairin-ayteni-i-1081

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ümit_Yaşar_Oğuzcan
Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir