özdemir-asaf

Bir Şiir Bir Hikaye: Lavinia

Hepinize selamlar sevgili okurlarımız. “Bir Şiir Bir Hikaye” başlığı altında küçük bir seri yapma fikri daima içimdeydi ve bu vakit başlamak için en doğru zaman olduğuna karar kıldım. İyi okumalar.

“Her insanın bir öyküsü vardır ama her insanın bir şiiri yoktur.” diyerek girdi içimize. Kalıplara sığmayan kalemi onu bambaşka birisi haline getirdi. Sefaleti en derininden yaşadı. Şiirini yazacak kağıt bulamadı kimi zaman. Peltek bir şair: Özdemir Asaf.

Özdemir Asaf Kimdir?

Kısaca Özdemir Asaf’dan bahsedelim. Özdemir Asaf, 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da doğdu ve bilinenin aksine gerçek gerçek adı Halit Özdemir Arun’dur. İlk Galatarasay Lisesi’ne gitmiş, 1941 yılında ise sınavı kazanarak Kabataş Erkek Lisesi’ne geçmiştir. 1942 yılında mezun olduktan sonra da İstanbul Üniversitesi’ne başlamıştır. Hukuk ile başlamış sonra ise İktisat ve Gazetecilik Fakülteleri’ne gitmesine rağmen hiçbirinden mezun olamamıştır.

Lavinia Şiiri

Gelelim asıl yazımıza, Lavinia’mıza. Özdemir Asaf’ın “Ölüm Çiçeği” anlamına gelen bu şiirini çok severim. Kalp kırıklarıyla dolu bir hikayesi olması da bunun getirisidir belki de. Asaf, bu şiirini lise yıllarında aşık olduğu kıza yazdığı bilinir. Öyle ki şairimiz hayatının hiçbir döneminde o kızla birlikte olamamıştır. Lavinia şiiri de bu karşılıksız aşkı anlatığı eseridir. Şairimizi Lavinia şirini yazdıktan sonra şiir yarışmasına göndermeye karar veriri bu şiirini ve o yarışmada birinci olur. Sonuçlar açıklandıktan sonra yarışmanın yönetimi Asaf’dan şiirini kürsüde okumasını isterler. Tabii Asaf buna hayır demez, çıkar kürsüye. O sırada salonda şairimizin aşık olduğu kız da vardır ve kız, şiir okunurken salondan çıkar.

Özdemir Asaf’ın derin bir tutkuyla bağlı olduğu fakat asla karşılık alamadığı kişi Mevhibe Meziyet Beyat’tır. Ancak Mevhide Asaf’a ilgi duymuyordu. Elinde bir şiir bir fotoğraf kaldı şairimizin. Hiçbir zaman birlikte olamadığı ancak derin tutkularla sevdiği kadın ona asla karşılık vermeyecekti. Bunun her ne kadar farkında olsa da aşkı devam edecek ve bu şiirini bir kitabının adı olacak kadar sevecektir.

“Yanımda Kal.”

Şairimizin o yıllarda yaşadığı bu trajik olay ileri yıllarda eserlerine de yansımıştır. Yalnızın Durumları, Aşk, Ansızın, 2=1 gibi daha bir çok şiiri vardır aşıkları anlatığı. Bu nice şiirler okurları tarafından kendine yakın bulunmuş ve bolca beğeni almıştır. Aşk her ne kadar güzel bir duygu olarak lanse edilse de kalp kırıkları da bir o kadar fazladır. Son olarak sizleri Lavinia şiiri ile başbaşa bırakıyorum.

Esen Kalın.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Bir Şiir Bir Hikaye: Lavinia” için bir cevap

  1. […] Lavinia‘dan sonra başka bir hikaye daha! Birçok kişi bu şiiri duymuştur. Duymasa bile şarkısı duyduğuna eminim. Bu şiir Yahya Kemal Beyatlı tarafından Celile Hanım için yazılmıştır. Hikayesi 1910’lu yıllara kadar uzanıyor. Peki ne olmuştu da yazılmıştı bu şiir? Kim, neden kalbini kırmıştı şairimizin? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir