Beden dili nedir?

Beden dili vücudun göz hareketleri, mimikleri, duruşu tüm bu olayların zihinsel ve fiziksel bir şekilde desteklenmesi ile ortaya çıkan faaliyetlere denir.

Beden dilinin önemi

Beden dili sözlü bir iletişim türü değildir ve aslında kişinin karakteristik özelliğinin ortaya çıkmasını sağlar. Duygularımızı, düşüncelerimizi en etkili yasıtan iletişim türüdür aslında.

Sözsüz iletişim ilk tanışmada sözlü iletişimden daha etkilidir. Kişinin duruşu, mimikleri ve hareketleri ilk dikkat çeken unsurdur. Bu unsurlar karşımızda bulunan kişi hakkında birtakım düşüncelere sahip olmamızı sağlar. Beden dilini iyi kullanan kişinin kendini ifade etmekte çok daha rahat olacağı ve sosyal hayatında daha başarılı aşikar bir durum. Bu durumlara baktığımızda beden dili kişinin başarı ve konum sahibi olmasına çok etkili diyebiliriz.

Bazı örnekler

En sık karşı karşıya kalınanlardan bir tanesi kambur durmaktır. Bu o kişinin özgüven eksikliği olduğu gösterir. Aynı zamanda kişinin bulunduğu yerden sıkılmış olduğunu izlenimini verir

Bir diğer durum ise gereğinden fazla ya da yetersiz göz teması kurmaktır. Yetersiz göz teması kurmak kişinin karşısındaki kişiyi sevmediği ya da ona güvenmediği izlenimini verir. Gereğinden fazla göz teması kurmak ise kişinin baskın ve karşısındaki kişiyi kontrol etmek isteyen biri olduğu izlenimini verir.

Sohbet sırasında çok hareketsiz durmak karşıdaki kişinin anlattıkları ile ilgilenmediği izlenimini verir.

Göz devirmek ise karşıdaki kişiye saygı duyulmadığı izlenimini verir.

Gün içinde yaptığımız fakat farkında olmadığımız birçok hareket veya mimik bizim o an nasıl bir ruh halinde olduğumuzu ele verebilir. Bu yüzden beden dili kişinin aynasıdır