Arabistanlı Lawrence’ olarak tanınan hakkında filmler çekilip kitaplar yazılan ve bir sürü eser hazırlanan casus. Arap yarım adasının Arap görünümlü İngiliz casusu, Arap İsyanını Organize ederek, Birinci Dünya Savaşında Arap yarım adasını Osmanlıdan koparmak için Arapları Osmanlıya karşı kışkırtan Lawrence kimdir?

resim1

Thomas Edward Lawrence, 16 Ağustos 1888 de, İngilterede bir kasabada gayri meşru bir çocuk olarak doğdu . Oxford Universitesi mezunu bir arkeolog olmasının yanı sıra, asker, casus istihbaratçı ve yazardır.

1916-1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı yürütülen Arap isyanında, İngiliz istihbaratdan özel olarak
aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.

Zeugma’da kazı yaptı bölge hakkında bilgi topladı

İngilizlerin Orta Doğu’ya yayılma siyaseti istikametindeki faaliyetlerine katılıp, 1910 yılında Türkiye’ye geldi. Fırat Nehri kıyısında arkeolojik araştırmalar adı altında, Zeugma’da kazı yaptı, petrol etüdü, siyasi ve etnolojik ve kültürel bilgiler topladı.

resim2

Arapları kışkırttı

resim3

Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Mısır’ı gezip, Arapça dilini ve İslam adetlerini öğrendi. İngiltere’ye dönüp, 1911’de Oxford’da doktora yaptı . Tekrar Orta Doğu’ya dönüp, Arap ülkelerinde çalışmaya başladı. Ortadoğu’da barış ve adaletle hüküm süren bir idareye karşı Arapları kandırmış ve kışkırtmıştır.

Amaç Osmanlıyı parçalamak

Lawrence daha doğrusu Arabistanlı lawrance çeşitli manipüle teknikleri ile dini kullanarak büyük arap aşiretlerinin şeyhlerini kışkırtarak yeni kurulacak olan devlette yüksek mevki makam ve büyük topraklar vaad ederek kandırmaya çalıştı ve başarılı oldu.

© Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir