Belki de kısa hayatlarımızdaki şu ana kadarki en uzun yılını geride bıraktık. Ancak biz öyle hissetsek de 2020’de olan tek şey pandemi değildi.

Bu yazımızda bu yıl muhtemelen unuttuğunuz 7 olaya kısaca değineceğiz.

1. Neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı Başlatıyorduk

Bu olayı şimdi çoğunuz hatırladı bile. 2 Ocak tarihinde ABD tarafından İran generali Kasım Süleymani’ye düzenlenen drone suikasti başarılı oldu. İlerleyen saatlerde İran ABD’ye tehditler savurmaya hatta bazı askeri üsleri bombalamaya başladı.

Tabi bu sırada sosyal medyada 3. Dünya Savaşı’nın başlanmasıyla ilgili çokça “miim”ler üretildi, şakalar yapıldı. İşte o şakalardan bazıları:

2. Grimes ve Elon Musk Çocuklarının Adını “X Æ A-Xii” Koydular

4 Mayıs tarihinde ünlü iş adamı Elon Musk ve eşi Grimes çiftinin çocukları dünyaya geldi. Çift çocuğunun adını “X Æ A-Xii” koydu. Peki bu adın anlamı ne?

Grimes’in (Elon Musk’ın eşi) paylaştığı tweete göre;”X”, bilinmeyen bir değişkeni temsil etmekte. “Æ” ise iki şey olabilir: ya okunuşundan dolayı (ai) “aşk” ya da AI yani “yapay zeka”.

3. Twitter Bitcoin Dolandırıcılığı

15 Haziran günü akşam saatlerinde 130 ünlü kişinin Twitter hesapları bir anda hacklendi. Hackerlar bu hesaplardan “Eğer bu cüzdana para gönderirseniz size iki katı olarak geri ödeyeceğiz!” şeklinde tweetler yayınladı. Çok kısa bir sürede 110.000$’dan fazla para topladılar.

Olay sosyal medyada bazı kişiler tarafından gelmiş geçmiş en kötü hack işlemi olarak tabir edildi.

4. Kobe Bryant Hayatını Kaybetti

Bu olayı unutanlarınız kadar unutmayanlarınız da vardır elbet. O gece bir yıldız söndü. 26 Ocak tarihinde Kaliforya’da bindiği helikopter ile yolda kaza yaparak 3 yaşındaki kızı Gianna Maria Onore ve yedi kişiyle birlikte hayatını kaybetti.

Kobe Bryant

5. George Floyd’un Ölümü

Ne yazık ki yine bir ölüm olayı. 25 Mayıs tarihinde Minneapolis’te bir ihbar üzerine olay yerine gelen polislerden biri George Floyd’u diziyle boğarak öldürdü. Floyd her ne kadar “nefes alamıyorum.” diye söylese de polis onu bırakmadı.

Bu olay başta ABD olmak üzere kısa sürede küresel çapta tepki topladı yürüyüşler ve protestolar başladı. ABD’li işleri protestocular tarafından yağmalandı, uzun süreli yürüşler yapıldı, barikatlar kuruldu. Tüm bunlar olurken George Floyd’un katili tutuklandı.

6. Ayasofya İbadete Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayafosya’nın 24 Temmuz’da kılınacak olan cuma namazıyla ibadete açılacağını söyleyerek haberi vermişti. Ve öyle de oldu. Halkın bir kısmı bunu doğru bir karar olarak görürken bir kısmı da bu kararın yanlış bir karar olduğunu söylüyor. Son karar tabi yine size ait. Size Ayasofya’nın ibadete açılması iyi mi yoksa kötü bir karar mıydı?

7. Maradona Hayatını Kaybetti

Maalesef yine bir ölüm haberi. Futbol efsanesi Maradona hayatını kaybetti! Önce Kobe sonra da Maradona… 2020 bizden iyi büyük yıldızı aldı. Maradonna, kalp ve akciğer problemi nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Diego Armando Maradona

Mutlu Yıllar Herkese

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha bitirdik. Bu yıldan canlı olarak çıkabildiyseniz ne mutlu sizlere. Bu salgın bize bir şeyi daha öğretti aslında: Vaktin değerini. Salgından önce hayatımız belki daha güzeldi fakat o kadar hızlı akıyordu ki bazen değerli fırsatları bile göremiyorduk. Pandeminin verdiği hasarlar bir yana dursun, umarım ki pandemiden sonra zamanımızın ne kadar kıymetli olduğunu bilerek yaşamaya devam ederiz.

Esen Kalın.

şşşt– biraz şiir okumak istersen buraya da bakabilirsin.

Kaynakça:

https://theweek.com/articles/955349/17-things-youve-already-forgotten-happened-2020

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kasım_Süleymani%27nin_öldürülmesi

https://tr.sputniknews.com/infografik/202012311043489013-2020de-dunyada-neler-oldu/

https://taraschaus.medium.com/all-bad-and-shocking-things-happened-in-2020-list-affe9631506d

https://tr.wikipedia.org/wiki/George_Floyd%27un_öldürülmesi

https://www.hurriyet.com.tr/galeri-ayasofya-camii-ne-zaman-aciliyor-cumhurbaskani-erdogandan-ayasofya-paylasimi-41570661/1

https://www.cnnturk.com/spor/futbol/diego-maradona-hayatini-kaybetti